Chvění (1990)

70%
"Chvění" je béčko, které si člověk přeje. Výborní herci, dávka klišovitosti, která je snesitelná a hlavně výborné efekty. Film dělaný z láskou.

 

Chvění

Tremors

USA, 1990, 96 minut

 

Režie: Ron Underwood

Scénář: S.S. Wilson, Brent Maddock a Ron Underwood

Hrají:

Kevin Bacon (Valentine McKee)

Fred Ward (Earl Bassett)

Finn Carter (Rhonda LeBeck)

Michael Gross (Burt Gummer)

 

Není béčko jako béčko a některá jsou prostě lepší než jiná. „Chvění“ je jedním z těch filmů, které se rozhodně řadí k tomu nejlepšímu, co může americká béčková produkce nabídnout. I když je na první pohled možné si myslet, že film nemá moc co nabídnout a že bude stejný jako většina americké produkce s nízkým rozpočtem. Nenechte se zmást, protože tenhle snímek vás skutečně může poměrně mile překvapit.

Co se nám to klube z hlíny?

„Chvění“ není úplně klasickým béčkovým počinem, kde se nekouká na příběh ani na provedení a šetří se, na čem to jen jde. Naopak, s nízkým rozpočtem se z toho tvůrci pokusili vytřískat maximum. Prvním výborným krokem bylo angažování Kevina Bacona, ale i jeho kolegy Freda Warda. Tihle dva filmu od začátku vládnou, protože jejich spolupráce je skvělou ukázkou parťáctví. Na tomhle dobré filmy stojí často. Sledovat dvojici od začátku je prostě zábavné, a i když film není přímo komediální, některé prvky rozhodně úsměv vyvolají, ať už chcete, nebo ne.

No, vidíte to, co já?

Dvojice chlapíků má v městečku na starosti různé práce. Jezdí z místa na místo a seznamují nás tak s několika málo obyvateli téhle pustinné krajiny. Nejzajímavější je pak setkání se seizmoložkou, která v terénu provádí výzkum. Právě s její postavou nám dojde, že tady nebude něco sedět. Stačí si pak spojit název „Chvění“ se seismickou činností. Něco je pod zemí a hodlá se to postarat o to, aby hrdinové tohohle skromného snímku měli nějakou zábavu.

Těmhle parťákům to souzní skvěle.

Co je na „Chvění“ neskutečně příjemné, to je skutečnost, kdy se sice dozvíme velmi brzy, co je příčinou onoho chvění, ale na druhou stranu nás snímek v ničem neochudí. Souboje s podzemními příšerami zabírají minimálně polovinu filmu. Nejedná se o něco, co nevidíme, ale snímek nám pořád nabízí pohled na to, co vlastně po hrdinech snímku baží. V tomhle je opět vidět, že tenhle horor se natáčel pro radost a pro diváka, nikoli pouze pro to, aby se něco natočilo.

Kandelábr na správném místě.

Myslím, že spousta lidí viděla snímek v televizi, případně na nějaké levné VHS kopii, a už tenkrát jim vstoupil do paměti a sem tam se k němu ještě vrátí nebo si na něj alespoň rádi vzpomenou. „Chvění“ rozhodně stojí za to. I když nemá velký příběh, je natočen s láskou k žánru a se snahou nabídnout divákům co nejvíce. Tohle se rozhodně v každém směru daří. Proto dávám filmu poměrně vysoké hodnocení.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář