#25 - Pan Smith s manželkou (1941)

70%
"Alfred Hitchcock" to jsou i komedie jako například snímek "Pan Smith s manželkou". Hitch vás přesvědčí, že i pobavit uměl skvěle.

 

Upoutávka na nový seriál.

Pan Smith s manželkou

Mr. & Mrs. Smith

USA, 1941, 95 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Norman Krasna

Hrají:

Carole Lombard (Ann)

Robert Montgomery (David)

Gene Raymond (Jeff)

Jack Carson (Chuck)

 

Dnes se oprostíme od všeho napětí a vrátíme se k Hitchcockovi, režisérovi komedií. „Pan Smith s manželkou“, film, který je i u nás známý jako „Pan a paní Smithovi“ trochu odkazuje na akční komedii s Bradem Pittem a Angelinou Jolie, ale spojitost žádnou nehledejte. Žánrově tedy ano, ale Hitchcock nenatočil akční komedii, ale komedii vztahovou, romantickou. A musím říct, že mu to zafungovalo skvěle.

Tady vypadají, že si rozumí dokonale.

„Pan Smith s manželkou“ není komedií století, ale rozhodně se i po sedmdesáti letech jedná o film, který dokáže pobavit. Je to hlavně tím, že je zde zajímavá zápletka, přece jen celkem propracovaná, což se v amerických komediích už nějakou dobu nenosí, ale zejména je to hereckými výkony. Hitchcock si prostě vždycky uměl vybrat herecké představitele do svých filmů.

Ani tady nevypadá, že by jim to neklapalo.

Robert Montgomery je hercem, který si za život vysloužil dvě Oscarové nominace, dělal na filmech i s Johnem Waynem, i když nikoli na westernových, zahrál si i Phillipa Marlowa a jeden film si sám zrežíroval. Rozhodně člověk, který se v Hollywoodu neztratil. To samé by platilo i pro Carole Lombard, bohužel jí nebyl vyměřen dostatek času. Herečka, která už natáčela ve 20. letech v němých filmech jako dívenka, bohužel zemřela ve svých 33 letech při letecké havárii v Nevadě. „Pan Smith s manželkou“ byl jejím předposledním filmem. Zemřela v roce 1942.

Ve tváři paní Smithové se již tolik štěstí nezračí.

Ve filmu „Pan Smith s manželkou“ skvěle ztvárnila paní Smithovou, která vlastně paní Smithovou vůbec není. Pan a paní Smithovi si žijí skoro idylické manželství. Jednoho dne se ale baví a on jí sdělí, že kdyby se měl znovu rozhodovat, neoženil by se. Ne, že by ji nemiloval, to vůbec ne, ale čistě hypoteticky by to už neudělal. Tohle se samozřejmě ženě neříká. A jako na potvoru zrovna ten den dvojice zjistí, že díky hloupé právní chybě vlastně celou dobu nejsou legálně sezdaní.

Že by přece jen happy end?

On se chce znovu oženit, ona ho vyhodí z bytu. Začíná boj o to, aby ji získal zpátky, anebo si užíval jako single. Alfred Hitchcock měl skvělý smysl pro humor, který právě v tomto snímku mohl předvést v plné kráse. Scény mezi Lombard a Montgomerym jsou skvělým kořením tohoto filmu, je to ukázka toho, když chemie mezi herci funguje. Alfred Hitchcock z látky vykřesal, co se dalo, aby své diváky pobavil. A to se mu jednoznačně povedlo.

 

Hodnocení: 70%

 

Osobní žebříček

Alfred Hitchcock zase dokazuje, že komedie je žánrem, kde by se skvěle uplatnil, kdyby nedělal špionážní filmy a thrillery. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. „Mrtvá a živá“

4. Zmizení staré dámy

5. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

6. „Příšerný host“

7. „Mladý a nezkušený“

8. Zahraniční dopisovatel

9. „Její zpověď“

10. Zběsilost

11. „Vražda!“

12. „Sabotáž“

13. „Pan Smith s manželkou“

14. The 39 Steps

15. Secret Agent

16. „Číslo sedmnáct“

17. Farmářova žena

18. Zahrada rozkoše

19. „...a neuveď nás v pokušení“

20. „Žena se špatnou pověstí“

21. „Boj na nůž“

22. Juno a páv

23. Jamaica Inn

24. „Co moře pohltí“

25. Rozmary bohaté ženy

26. „Světový šampion“

27. Waltzes from Vienna

28. Na šikmé ploše

Hororové filmy (komedie)


Přidat komentářSouvisející články