Chvění 4: Legenda ožívá (2004)

40%
Počtvrté a tentokrát na divokém západě.

Chvění 4: Legenda ožívá

Tremors 4: The Legend Begins

USA, 2004, 101 minut

 

Režie: S. S. Wilson

Scénář: Ron Underwood, S. S. Wilson, Brent Maddock, Nancy Roberts a Scott Buck

Hrají:

Michael Gross (Hiram Gummer)

Sara Botsford (Christine Lord)

Billy Drago (Black Hand Kelly)

Brent Roam (Juan Pedilla)

 

Série „Chvění“ se nám trochu přesunula, a to především v čase, kdy jsme se s našimi hrdiny dostali do minulosti. Ne že by šlo o nějaké cestování v čase, to zase ne. Prostě se jen vracíme do minulosti, do chvíle, kdy se graboidi začínají poprvé objevovat a lidé se s nimi musejí vyrovnat. Asi nepřekvapí, že v případě, když jde o graboidy, je potřeba mít na místě i nějakého toho Gummera.

 Michael Gross nesmí chybět!

Jelikož by nemělo smysl mít původního Burta Gummera, což by bylo z hlediska logiky prostě extra divné, tak nám snímek představuje Hirama Gummera, což je podle všeho prapředek našeho Burta. A jelikož je to prapředek, je celkem samozřejmé, že ho může klidně hrát maskot a hvězda téhle série, Michael Gross. Bez něj už by se „Chvění“ ani neobešlo, byl by to prostě jiný film.

 A ani graboidi nechybí.

Snímek začíná ve městečku, které se nazývá Rejection, což je možné přeložit jako odmítnutí. Je zde problém v dole, během něhož dojde ke smrti několika lidí. Divákovi už je jasné, o co jde, ale postavy se teprve musejí s graboidy pořádně seznámit. Po nedávném neštěstí pak do města přijíždí boháč, který by tu měl pomoct s chodem městečka. Tím boháčem je právě Hiram Gummer.

 Pořádný kanón hodně vyřeší.

Nějaká rekultivace městečka, které v podstatě končí svou existenci, moc nehrozí, protože je potřeba se vyrovnat s nebezpečnou hrozbou a samozřejmě přežít. Snímek představuje roztodivné postavičky, které nejsou vyloženě ujeté, ale mají mít logicky komediální charakter, což se se sérií veze od jejího začátku. To se celkem daří, ale humoru prvních dvou dílů dosaženo není.

 Ztráty a nálezy.

„Chvění 4: Legenda ožívá“ je takový ten klasický film, který se vrací k počátkům nějaké mytologie a snaží se nám vysvětlit, kdy vlastně vznikala historie, kterou jsme mohli v předchozích filmech sledovat. Pro skalní fanoušky to může být celkem dobrá podívaná, pro ostatní je to trochu slabá hororová westernová komedie, kde western dostává víc prostoru než horor i než humor.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář