Cinema Panopticum

85%
Thomas Ott je komiksový autor, který není ani u nás neznámý, a tak je na čase se s jeho dílem, které u nás vyšlo, i s tím, které zatím ne, seznámit. První vlaštovkou je "Cinema Panopticum".

 

Cinema Panopticum

Vydalo nakladatelství Mot, 2005, 450 Kč

 

Scénář: Thomas Ott

Kresba: Thomas Ott

 

Thomas Ott je neskutečný komiksový tvůrce a i díky národnosti bych ho klidně přirovnal k H. R. Gigerovi. H. R. Giger nemá podobný styl, to rozhodně ne, ale jak „Thomas Ott“ tak i jeho slavnější krajan, se vyžívají v umění, které bych rozhodně nenazval laskavé, mírumilovné nebo nedepresivní. Z četby Otta na vás může padnout pořádná tíže, která je dána nejen jeho černobílým stylem, ale i příběhy, které nám vypráví. „Cinema Panopticum“ je komiks, který vyšel i u nás, ale já jsem si ho přečetl v originále. Ne, že by na tom záleželo, protože jazyk je u Ottových komiksů univerzální. Je totiž grafický, Ott téměř vůbec nepoužívá slova, bubliny vůbec. „Cinema Panopticum“ je rozděleno do pěti příběhů, tak si je pojďme všechny pěkně projít.

Onálka komiksu Thomase Otta Cinema Panopticum.

The Girl

Dívka se dostala na pouť, ale má málo peněz. Nemůže si nic dovolit, protože je všechno příliš drahé. Cestou potkává lidi, nikdo si jí nevšímá, ona si nevšímá jich. Myslíte si, že to nic neznamená? Ale ne, jen se dívejte kolem sebe, jen si užívejte, dokud můžete. Dívka pak přistupuje k „Cinema Panopticum“, malému stanu, kde na ni čeká celkem pět promítacích přístrojů. Jen si je pořádně prohlédněte. Všechny. Pro jistotu. Tohle je totiž rámcový příběh, jehož vyvrcholení je až na konci.

Ukázka z komiksu Thomase Otta Cinema Panopticum.

The Hotel

Do hotelu přichází muž. Na recepci na něj nikdo nečeká. Muž má na sobě černý oblek, klobouk, v ruce kufřík. Není vám odněkud povědomý? Ott není jen tak nějaký kreslíř, který si kreslí jednu povídku za druhou. „Cinema Panopticum“ je mnohem propracovanější. V povídce „The Hotel“ jsme svědky toho, jak si zákazník užívá hotelu, kde nemusí platit, kde se nají a vyspí. Jenže probuzení... probuzení vůbec není příjemné. V závěru se může i zdát, že Ott odkazuje na Kafku, což rozhodně není náhoda, protože Ottovy komiksy mají něco z existencialismu.

 

The Champion

Dívenka přestoupila k dalšímu promítači, kde má sledovat osud šampióna. Ne, ani tahle postava vám není povědomá? Neviděli jste ji někde v prvním příběhu „The Girl“? Ott si zvolil skvělého zápasníka, jednoho z mexických wrestlerů v masce. Místy použitá španělština jen dostatečně dokresluje atmosféru příběhu, kde se má zápasník, neporažený, utkat s nepřítelem nejtěžším. Se samotnou smrtí. Jenže smrt, to je pořádně nevypočitatelná mrcha. A tak zápasník vyhrává i nevyhrává zároveň.

Ukázka z komiksu Thomase Otta Cinema Panopticum.

The Experiment

Být dívkou, tak se trochu bojím toho, co uvidím dále, ale ona se nenechala odradit a místo toho vstrčila mince do další bedny. Čeká ji experiment. Příběh se točí kolem muže, který má problémy se zrakem. Je už docela zoufalý, a tak od doktora přijme medikamenty, které by mu měly zrak vrátit. Ale znáte to. Když si myslíte, že dostáváte dar z nebes, vůbec to neznamená, že dostanete přesně to, co chcete. Rozhodně ne v případě, když jde o vědu. I když je účel nakonec splněn, většinou to není úplně zadarmo.

Ukázka z komiksu Thomase Otta Cinema Panopticum.

The Prophet

„The Prophet“ je posledním příběhem, kterým nás Ott „oblažuje“. Dívku neodradilo ani promítání „The Experiment“, a tak přistupuje k poslednímu promítacímu přístroji. Starší člověk vybírá popelnice a objeví zde jakýsi odlomek čehosi. Rychle běží domů, kde už má mnoho podobných dílů. Konečně může sestavit celou skládanku a uvědomuje si, co to znamená. Tohle je konec světa. Jde do ulic, aby o tom spravil ostatní. Samozřejmě je pro všechny jenom póvlem, ale pak se něco stane. Příběh se uzavírá. Ale pro koho vlastně?

 

Uzavírá se i rámcový příběh, kde na dívku čeká její vlastní konec, její vlastní noční můra. Čtenáři je ponechán prostor k tomu, aby si domýšlel. Pocity, které se dostavují, však nejsou příjemné. Ott je v tomto směru mistr a dokáže své čtenáře vyděsit. Jeho kresba vás napíná až do konce, kdy většinou zjišťujete, že vykoupení neexistuje. Raději komiks nečtěte příliš pozdě, raději ho nečtěte, když nemáte moc dobrou náladu. Tohle je četba, která na vás bude mít efekt.

 

Hodnocení: 85%

Hororové knihy (příšery, vrazi, mimozemšťani)


Přidat komentář