Cizinec v domě (1978)

70%
Začátky Wese Cravena byly různé, ale vždy dobré.

Cizinec v domě

Stranger in Our House

USA, 1978, 100 minut

 

Režie: Wes Craven

Scénář: Glenn M. Benest, Lois Duncan a Max A. Keller

Hrají:

Linda Blair (Rachel Bryant)

Lee Purcell (Julia Trent)

Jeremy Slate (Tom Bryant)

Jeff McCracken (Mike Gallagher)

 

Wes Craven a jeden z jeho prvních filmů. Konkrétně se jedná o jeho čtvrtý film (třetí horor), který natočil. Tentokrát to byl televizní film, takže není nějak vyloženě krvavý, ale to rozhodně neznamená, že by se nepovedl, že by mu něco chybělo, tedy pokud se alespoň atmosféry týká. Ta se podařilo hlavně díky dvěma hlavním herečkám – Linda Blat a Lee Purcell si sedly skvěle v tom, jak jsou jejich postavy proti sobě.

Linda Blair má super háro.

Snímek „Cizinec v domě“ je v originále uváděn buď jako „Stranger in Our House“, ale také jako „Summer of Fear“. Setkáte se s oběma názvy a oba sedí, i když ten název s cizincem mi přijde jako hodně dobrý, i když docela hodně doslovný. Nic to nemění na tom, že se za ním skrývá děj, který vás dovede k televizní obrazovce přikovat a vy se budete bát toho, co vlastně přijde.

A ještě jednou.

Ne, nebudu tvrdit, že je americký horor „Cizinec v domě“ výjimečným hororem, to zase ne, ale vzhledem k tomu, že měl Wes Craven k dispozici omezené možnosti toho, co všechno je možné na televizní obrazovce zobrazit, popral se s tím velmi dobře a předestřel nám horor, který má stupňující se atmosféru a hrdinky, s nimiž si tenhle příběh docela rádi prožijete. A navíc je to super retro.

Cizinka v domě?

Příběh je celkem prost. Rachel (Linda Blair) žije spokojeně se svými rodiči a dvěma bratry. Ještě má sestřenici Julii (Lee Purcell). Ta prodělala velkou ztrátu – její rodiče zemřeli. A tak se trochu nabízí, že Rachelina rodina Julii přijme k sobě, aby bylo o dívku postaráno, protože nikoho jiného nemá. Rychel je k Julii od začátku podezřívavá, až postupně však zjišťuje, že Juliiny záměry jsou skutečně nebezpečné.

A zase ta Linda.

Cravenův snímek „Cizinec v domě“ ve mně zanechal velmi dobrý pocit z toho, co jsem sledoval. Netvrdím, že to je horor z kterého spadnete na zadek, ale je zde velmi dobrá gradace, která překvapivě nepotřebovala ani moc trikových sekvencí. Jasně, výbuch auta ještě ve vzduchu, před dopadem, není úplně ono, ale to se dá odpustit. Tohle je o herečkách, které mi velmi sedly.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář