Cockneys vs Zombies (2012)

60%
Anglický přízvuk, který snad dokáže zabíjet, a k tomu skupina nemrtvých, která se nepříjemně rychle začíná rozrůstat. Není to až taková zábava, ale pořád nadprůměr.

 

Cockneys vs Zombies

Velká Británie, 2012, 88 minut

 

Režie: Matthias Hoene

Scénář: Matthias Hoene, James Moran a Lucas Roche

Hrají:

Rasmus Hardiker (Terry)

Harry Treadaway (Andy)

Michelle Ryan (Katy)

Jack Doolan (Davey Tuppence)

 

Zombie horror je žánr, který se v současné době – a vlastně i celou dobu historie – dá pojmout snad jen dvěma způsoby. Jako vážný film se silnou sociální kritikou, anebo jako komedie. Pravda, jsou zde také výjimky jako třeba „Warm Bodies“, ale i to je dobře. Když se však podíváte na seriál „The Walking Dead“, mnoho humoru zde nenajdete. Stejně tak i George A. Romero se spíše soustředil na to, jak se budou lidé chovat v krizové situaci, jaké budou vztahy mezi nimi.

Chce to tvrdou podrážku.

„Cockneys vs Zombies“ je anglickým hororem, který se snažil žánr pojmout trochu vážně a trochu nevážně. Zombie bitka mezi fanoušky dvou týmů je skutečně parádní myšlenka a podobných myšlenek tady najdete víc. Přece jen, Angličané mají svůj specifický smysl pro humor a ten podobnému filmu může dát správné grády, což se stalo například v případě filmu „Soumrak mrtvých“. Rozhodně je škoda z vtípků prozrazovat trochu víc.

S důchodci není radno si zahrávat.

Co mě na filmu trochu mrzelo, tak to způsob, jak se zombie v Londýně objevily. Je to takové nenápadité a strašně jednouché. Tohle je v komediálním duchu, kdy není potřeba něco moc příliš rozvádět, a tak se spokojili s jednoduchým vysvětlením. Já osobně si ale myslím, že nejlepší na zombie žánru je skutečnost, že nevíme, jak se zombie na světě objevily. V tom je krása žánru, protože nikdy nejde o to, kde se zombie vzaly. Jde o to, jak se lidé v jejich přítomnosti chovají, jak se jim podaří přežít. Je mi jasné, že v tomhle pohledu se budu s ostatními rozcházet.

Jejich heslo je "Přežít!", ne "Dožít!".

„Cockneys vs Zombies“ nám hned na začátku říká, že se zombie vzali na jedné stavbě, kde dělníci otevřeli starou kryptu, kterou zapečetil sám král Karel II. v roce 1666. Nevím, jestli je to odkaz na velký požár, který v tom roce proběhl, ale zase tolik na tom nezáleží. Právě z kobky se vydrápou první zombivci, kteří se začnou pohybovat po Londýně a dělat lidem ze života peklo.

Všechny zombie jsou stejně hladové.

Snímek poměrně hodně připomíná „Soumrak mrtvých“, i když se zde mluví s ještě větším přízvukem. Co byste chtěli, Cockcney... Na místech, kde je to třeba, se snaží být ikonický, epický a je to zábavné. Sem tam se skutečně pobavíte, sem tam je to vážné a film se stává nudným. Není to tak hravé, místy je to prostě trochu moc kostrbaté, tuhé. Spojení mladých lidí a důchodců funguje a já musím říct, že mě tahle komedie celkem překvapila. Velmi mile. Není to velké dílo, které ovlivňuje můj oblíbený žánr, ale zhlédnout snímek na jedno posezení, to je celkem příjemně strávená hodinka a půl, ani ne.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (zombie, gore, béčka, komedie)


Přidat komentář