Coherence (2013)

85%
Coherence aneb Jak vás jedna kometa může zavřít do krabice.

Coherence

 USA, 2013, 89 min

Režie: James Ward Byrkit

Hrají:   Emily Baldoni

             Nicholas Brendon

             Elizabeth Gracen

             Lorene Scafaria

 

Čas od času sledujeme na nebi jev, který nás ohromí. Vesmírná představení bývají jedna z nejkrásnějších, a to nejen proto, že přesahují naše schopnosti. Někdy sahají i za naše chápání. Film „Coherence“ vypráví příběh o večeru, kdy kolem Země prolétá kometa. A tento úkaz se stane nejen pastvou pro oči, ale také a především otevře bránu do jiné reality. Doslova. Musím vás však upozornit, že jestli potřebujete, aby vám bylo ve filmu vše po lopatě vysvětleno a abyste u každého problému dostali čas na rozmyšlenou, pak tento snímek nebude úplně pro vás. V tomto prvotřídním sci-fi se totiž na nikoho nečeká, od začátku musíte držet tempo maratónu a neztratit se v žádné teoretické zatáčce. Nepodaří-li se vám to, váš výsledný dojem bude jakési klubko chaosu, otázek a nesrovnalostí. Pokud však dojdete do konce spolu s hrdiny, máte za sebou zážitek, který se vám usídlí v hlavě a korunuje se na královskou myšlenku dne.

1

Příběh začíná nevinně a vtipně. Parta starých přátel se sejde u jednoho z manželských párů na večeři a večírek. Je jim mezi třiceti a čtyřiceti, každý si prožil své, dobře se znají a mají se rádi. Mnohé diváky možná napadne to samé, co mě. Takhle nějak se jednou bude scházet i moje parta. Se všemi šťastnými společnými zážitky i s ranami, které jsme si navzájem uštědřili, včetně promíchání milostných párů. V půlce jejich večeře si to ale přát přestanete. Hlavní postavy nejsou idioti (i když se tak někteří začnou v průběhu večera chovat, aby vám všichni nebyli stále sympatičtí), takže jsou si samozřejmě prolétající komety vědomi. A co víc, tuší, že by na ně mohla mít zvláštní vliv. Netuší jaký, netuší jak, ale nechávají svou vlastní atmosférou přátelské večeře prolétat pochybnosti, pověry a historky z minulosti o tom, jak tato kometa kolem naší matičky Země prolétala naposledy. Jenže to neletěla tak blízko.  

 

Film „Coherence“ pracuje se známým myšlenkovým experimentem z první půlky dvacátého století, tzv. Schrödingerovou kočkou. Do krabice zavřete kočku (upozorňuji, že nejde o kuchařský recept, ale laický popis pokusu!) a spolu s ní v krabici umístíte i možnost, že si ublíží, nebo hůř, že už sama nevyjde. Dokud bude krabice zavřená, existují dvě možné reality. Kočka žije, kočka nežije. A trvají, dokud se krabice neotevře. Takže co prolétající kometa skupině přátel provede? Hodí je to krabice.

3

Režisér James Ward Byrkit je kouzelník. Zavřel partu neokoukaných, přirozených talentovaných herců do svého vlastního domu a nechal je pět nocí improvizovat (mimochodem, jestli vám Nicholas Brendon bude povědomý, vězte, že nehrál v seriálu "Roswell", ale že jako mladý pomáhal zabíjet upíry v "Buffy"). Z těch přísad vzniklo příjemné, nízkorozpočtové sci-fi, které mezi filmy, které v poslední době v tomto žánru vznikají, působí jako ledová citronáda uprostřed horkého léta. Body ubírám jen proto, že musíte být stále ve střehu, a kvůli kameře, která hází dojem domácího videa. Tento způsob točení filmů mě už nebaví. I když chápu, že v kontextu vzniku filmu byl tento způsob jasná volba.   

2

Na závěr malá vzpomínka na jednoho velikána a jeho trefný názor na kočku v krabici. Terry Pratchett o Schrödingerově pokusu pojednává v knize „Nefalšovaná kočka“. Výstižně tu poukázal na fakt, že tento pokus je skutečně jen myšlenkový experiment a zrealizovat ho nelze. Proč? Vždyť každá normální kočka by nečekala na vědce a z krabice už dávno uprchla…

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář