Crawl or Die (2014)

30%
Uzavřený prostor, nemožnost úniku a přemrštěná stopáž. To je snímek "Crawl or Die".

Crawl or Die

USA, 2014, 90 minut

 

Režie: Oklahoma Ward

Scénář: Oklahoma Ward

Hrají:

Nicole Alonso (Tank)

Torey Byrne (Package)

Tommy Ball (Doc)

Wil Crown (Snoop)

 

Plazte se nebo zemřete, jak říká anglický název, a něco tím do jisté míry slibuje. Slibuje tím, že se bude jednat o napínavou podívanou, protože postavám, ať už důvod k jejich plazení bude jakýkoli, půjde o život. A jakmile jde o život, mělo by se skutečně jednat o snímek, který bude napětím doslova hýřit. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezávislý snímek a sem tam bych se asi ani nebál říct amatérský, je zajímavé samo o sobě to, jak se tvůrci s filmem popasovali.

 Zatraceně málo místa.

Co si budeme povídat, když použijeme nějakou tu metaforu, je spíše zataženo. Metaforu jsem zvolil také proto, že ve filmu je hodně sekvencí – a často poměrně dlouhých – kde téměř nic neuvidíte. Proč? Protože se všechno dění odehrává ve tmě a většinou v poměrně úzkých rourách, kterými se postavy filmu v čele s dámou s blond kohoutem plazí, aby nezemřely. Ten název je skutečně výstižný. Už šlo jen o to, proč se několik lidí bude plazit potrubím, co bude jejich cílem.

 A ty barvy!

Zápletka je vymyšlena celkem zajímavě, protože se tím vlastně jedná o sci-fi snímek. Skupina žoldáků se má postarat o to, aby se ze Země dostala poslední žerna, která je schopná porodit dítě. Záchranná mise velmi rychle končí v kanálech, kde se přeživší snaží uniknout tomu, co v kanálech čeká. Bludiště je nekonečné, kanály jsou úzké, zdá se, že to nemá konce. A na tom snímek staví, na tom se snaží vybudovat děsivou, klaustrofobickou atmosféru, což se bohužel nedaří.

 Tudy raději ne.

Označit snímek za odpad je rozhodně velmi krátkozraké a prostě dané tím, že se snímek jeví nesmírně zdlouhavý a ono se v něm v podstatě nic neděje. Může za to i kamera, která velmi často zabírá něco, co nás nezajímá, v podstatě nic nevidíme. Přesto jsou zde ale momenty, které nejsou špatné, a ta klaustrofobie se skutečně dostavuje. Jen čekáte na to, co se stane. Kdyby měl snímek tak polovinu, anebo ještě lépe čtvrtinu stopáže, tak je to skutečně intenzívní zkušenost.

 Neboj, ještě nejsi sama.

Bohužel „Crawl or Die“ je příliš roztahané na to, aby divák udržel svou pozornost celou dobu. Napětí je dlouhou stopáží eliminováno a nezachrání to ani herečka, která poměrně věrně zahrává to, že je skutečně v háji a že má velmi malou šanci se dostat ven. Černé záběry, v kterých nic nevidíte, tomu nepomáhají, i díky nim nakonec dochází k tomu, že vás to po nějaké době prostě přestane bavit.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (příšery, béčka, survival)


Přidat komentář