Crawl to Me (komiksová minisérie)

80%
"Crawl to Me" je výtečnou komiksovou sérií. Škoda, že něco podobného nevyjde klidně ve větším sborníku i u nás. Takové komiksy by si pozornost zasloužili.

 

Crawl to Me

Vydalo nakladatelství IDW, čtyřdílná minisérie 2012

 

Scénář: Alan Robert

Kresba: Alan Robert

 

Originálních hororových komiksů není nikdy dost, a tak jsem se s nadšením pustil do minisérie „Crawl to Me“, o které jsem slyšel samá pozitiva. Minisérie si vysloužila zájem kritiků i čtenářů, lidé se o ní zmiňovali dost pochvalně. Není se čemu divit. Když jsem se do příběhu začetl, naprosto mě dostal. Tohle je dílo člověka, který to nemá v hlavě v pořádku, a to říkám v tom nejlepším smyslu slova, v jakém jen můžu. Alan Robert se postaral o hodně znepokojující dílko.

Ukázková strana z minisérie Crawl to Me.

Příběh nezačíná nijak šetrně, naopak, je to do nás práno rovnou od začátku. Ryan přijíždí do domu, který podle všeho se svou rodinou právě koupil. Je zima, venku je sníh, ale kromě toho také policisté. Ale nejedou si pro něj, jedou do sousedství, kde žije člověk, který má na svědomí – alespoň to tak vypadá – nějaké ty činy, které by bylo možné klasifikovat jako pedofilii. Zátah nedopadne dobře, protože všichni policisté jsou postříleni. Ryan nemůže uvěřit svým očím a jde se podívat na místo činu.

Ukázková strana z minisérie Crawl to Me.

Samozřejmě, že něco takového neměl dělat, protože vrah ještě není mrtvý. Promlouvá k Ryanovi a otevírá dveře ve vzpomínkách, dveře, které měly být dávno zavřeny. A najednou se o Ryanovi dovídáme něco, co neříká hned tak na potkání. Musí brát léky, které jej uklidňují, léky, které zabraňují tomu, aby se měnila jeho osobnost. Jaká je jeho psychická porucha, co to s ním je? Tenhle jediný moment – odhalení toho, že měl psychické problémy – je určující pro další čtení komiksu. Čtenář si bude domýšlet, jestli to, co čte a co vidí, je reálné, anebo jsou to jen představy. Bude se snažit rozpoznat pravdu, ale Alan Robert mu to nijak neusnadňuje.

Ukázková strana z minisérie Crawl to Me.

„Crawl to Me“ je komiksem, který je vystavěný tak dobře, že i když čekáte, že nic není takové, jaké by mělo být, stejně si tu závěrečnou pointu užijete, protože tohle jste prostě nečekali. Alan Robert si s námi všemi skvěle hraje, nechává nás tápat, ale přitom všem nás stále dokáže děsit a překvapovat. Co se stalo se psem? Co to dítě? Zabije ho jeho vlastní matka? Momenty jsou skutečně děsivé, a pak přichází finální prohlédnutí, které nabízí skutečně zajímavou alternativu toho, jak příběhy končí. Neříkám, že je to úplně originální, ale pro tenhle příběh a pro jeho formu to funguje dokonale.

Ukázková strana z minisérie Crawl to Me.

Alan Robert nenapsal jen scénář, ale zároveň celý komiks nakreslil. Jeho styl je velmi specifický. Většinou kreslí tužkou, vytahuje perem, ale následně přidává i digitální efekty jako třeba oheň, anebo to, že do panelu vkládá upravenou fotografii. Nedělá to tak často, a tak je jeho dílo ještě zajímavější, když k užití podobné techniky skutečně dojde. Atmosféra, kterou tak vytváří je jednou z těch, které u hororu najdete jen velmi málo, ale stojí za to. Od komiksu jsem se nemohl odtrhnout, dokud jsem ho nedočetl. Přál bych si, aby minisérie vyšla i u nás, ale pochybuji.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (mučení, komiks)


Přidat komentář