Crescendo (1970)

55%
Thriller, který si ukousl až moc velké sousto a finále úplně nezvládl.

Crescendo

Velká Británie, 1970, 96 minut

 

Režie: Alan Gibson

Scénář: Jimmy Sangster, Alfred Shaughnessy a Michael Reeves

Hrají:

Stefanie Powers (Susan Roberts)

James Olson (Georges Ryman / Jacques Ryman)

Margaretta Scott (Danielle Ryman)

Jane Lapotaire (Lillianne)

 

Podle názvu jsem si popravdě myslel, že se bude jednat o nějaké italské giallo, ale když se k tomuhle hororu dostanete, na první pohled poznáte, že to je britské – mluví se zde anglicky. Ale i když vás ta angličtina navede správným směrem, rozhodně nedostáváte to, co je pro studio Hammer, které tenhle film natočilo, naprosto tradiční. Mimo jiné i proto, že tenhle thriller je v barvě.

 V bazénu se toho udá hodně.

Ty nejlepší thrillerové filmy studio Hammer natočilo v černobílém provedení, v barvě se primárně zaměřovalo na své série s Frankensteinem, Draculou a mumií, ale také ji používalo ve svých fantasy filmech. V té černobílé se dařilo napětí skvěle budovat. Ale jsme již na počátku 70. let a tak nějak se nejspíš očekává, že to bude všechno barevné. A když máte celkem dobrý příběh, tak ani barva napětí nemírní. Alfred Hitchcock by mohl vyprávět mnoha filmy.

 Má proč být nervózní.

Na začátku máme hned hodně zajímavou scénu. Sledujeme muže, který jede na motorce. Přijede za ženou, která je očividně jeho milenkou, má s ní nějaký intimní vztah. Když tu najednou se objeví ještě jeden muž. S brokovnicí. A skoro se zdá, že ten druhý je tomu první nějak moc podobný. Střih a přesouváme se v ději do Francie, kam jede žena, která chce napsat životopis zesnulého skladatele.

 Na ostří sekery.

Co se mi na snímku velmi líbilo, tak celý je natočen tak nějak sexy. Nahota zde přímo není, ale jako kdybyste z každé scény měli pocit, že šlo o to, aby byla natočena tak sexy, když už se nepodařilo dál prodlužovat napětí. V tomhle směru pak film funguje a dovede vás popohánět kupředu, i když máte pocit, že se to celé nějak zaseklo a že to dějově úplně dobře nesedí. Některé zvraty jsou takové prapodivné, skoro až telenovelovské.

 Hlavně dobře mířit.

„Crescendo“ rozhodně nepatří k těm nejskvělejším hororům a thrillerům, které studio Hammer natočilo, ale přece jen se jedná o film, který není úplně k zahození a který dovede diváka zaujmout, pokud ne přímo nadchnout. Já jsem se bavil tím, že tvůrci chtěli za každou cenu napínavé pojetí, ale trochu se jim to drolí pod rukama, takže je to ke konci i směšné. Ale ten průběh celkově není tak špatný.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář