Critters 4 (1992)

15%
"Critters 4" už je neskutečný úpadek série, film, který nevyniká vůbec ničím.

Critters 4

Critters 4

USA, 1992, 100 minut

 

Režie: Rupert Harvey

Scénář: Rupert Harvey, Barry Opper, Joseph Lyle a David J. Schow

Hrají:

Don Keith Opper (Charlie McFadden)

Terrence Mann (Tetra / Ug)

Paul Whitthorne (Ethan)

Anders Hove (Rick)

 

„Critters“ jsou série, která se ke čtvrtému dílu dostala spíš nedopatřením než z jakéhokoli jiného důvodu. Když se podíváte na první film, řeknete si, že by bylo celkem zbytečné, aby byl natočen díl druhý. Přesto k tomu došlo. Je jasné, že další díly už prostě nemohou přinést nic nového. Přesto do nich tvůrci šli. A díky bohu, u čtvrtého dílu se natáčení zastavilo, protože cokoli dalšího by už bylo skutečně nesnesitelné.

Neříkal někdo Dětská hra?

Moc nepomáhá, že se ve snímku objevuje Brad Dourif, i když rozhodně vyniká, Leo Johson z „Twin Peaks“ také není velkým pozitivem. Ukazuje se, že v Lynchových dílech může hrát i člověk, který vlastně moc hrát neumí, ale Lynch z něj dostane přesně to, co potřebuje. Režisér Rupert Harvey z Erica DaReho nedostal nic a ten zůstává jen jednou z tupých postav, které vám zážitek z „Critters 4“ rozhodně nijak moc nezpříjemní.

Jsou docela nepovedení...

Snímek nás dostává na vesmírnou stanici a nebojím se říct, že inspirací byl „Vetřelec“. Jeho atmosféru se nedaří ani zdaleka napodobit. Zde je posádka, která se, jak jinak, celkem náhodou dostává do kontaktu s příšerkami. Ty infikují jejich loď. Může začít až příliš dlouhá rádoby hororová nuda, kde je od začátku jasné, že stejně někteří musí umřít, aby ti nejméně schopní přežili. Snímku chybí cokoli, co by ho uživilo. Jsou zde strašná klišé, která vám sledování znepříjemní – palubní počítač, který začíná bláznit, hnusák, který dostane na hubu, neuvěřitelné posuny v čase, apod.

Je mu trochu nevolno...

To, že je zde nějaká mytologie, nadále platí, dokonce se jí tvůrci snaží rozvíjet, ale ono je vám to tak nějak jedno. Ta mytologie je už od začátku slabá a tenhle díl jí v ničem nepřidává. Spíš naopak. Přestává to mít všechno smysl a děj se skrývá za to, že je zde nějaká minulost, něco, co diváci mají rádi. Jenže tomu tak vlastně není. Závěr je až směšně špatný, protože už autoři prostě nevěděli coby.

Život za Twin Peaks!

Na filmu jasně vidíte, jak moc se snaží o to, aby byl vtipný, aby si udržel nějaké to kouzlo předchozích dílů, ale to se mu prostě nedaří. Je zde snaha o nějaké ty efekty, ale s prvními dvěma díly to nejde srovnávat. Je to hodně slabé. Celkově tak čtvrtý díl rozhodně vyznívá nejhůř ve srovnání s ostatními, a to hlavně proto, že už u třetího nebylo moc co říct. Tvůrci někdy prostě neví, kdy mají skončit. Ten správný moment velmi často minou, a to o pořádný kus.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (příšery, béčka, mimozemšťani)


Přidat komentář