Crossed: Family Values (komiksová minisérie)

75%
"Crossed" bylo komiksem, který vytvořil nový, zajímavý a hodně drsný svět. Pokračování se dalo očekávat, ale není z rukou Gartha Ennise.

 

Crossed: Family Values

Vydalo nakladatelství Avatar Press, sedmidílná minisérie, od dubna 2010 do ledna 2011

 

Scénář: David Lapham

Kresba: Javier Barreno

 

Garth Ennis ukončil svůj příběh v minisérii „Crossed“, ovšem s tím, že by nebylo až tak těžké na něj navázat. David Lapham ale zvolil jinou cestu a minisérií „Crossed: Family Values“ si vytvořil vlastní příběh, který na předchozí nenavazuje, ale dívá se na jinou část světa, na osudy jiných přeživších ve světě, kde normální lidé jsou menšina. Většinou jsou ti, co mají na obličeji kříž a rozhodně to nejsou přátelští tvorové, s kterými byste se chtěli seznámit zblízka. Mohli byste skončit znásilnění hráběmi. Nebo ruční sekačkou.

Ukázka z komiksové minisérie Crossed: Family Values.

David Lapham nás zavádí k jedné roztomilé rodině. Nutno dodat – věřící rodině. Komiks „Crossed: Family Values“ (family values je možné přeložit jako rodinné hodnoty) je vlastně příběhem, který nás nechce ujistit, jak strašné je to žít v zombie světě, ale jak strašné je to žít v tomto světě mezi lidmi. Infikovaní, ti jsou nebezpeční, ale nedokáží se ovládat, jsou takoví. Ale lidé, ti, co nejsou nakažení, ti mají na výběr. Přesto jsou mnohdy děsivějšími než ti s křížem v obličeji.

Ukázka z komiksové minisérie Crossed: Family Values.

Rodina, kterou sledujeme, je řízena patriarchálně. Otec je skutečně hlavou rodiny, a to v plném smyslu slova. Matka se ho bojí a je pouze tichou puťkou, děti nikdy neodmlouvají a dívky si nikdy nestěžují. Ani když s nimi jde dozadu, aby se tam s nimi vyspal. Nikdo nic neřekne. Až na hlavní hrdinku, nezvedenou dceru Adaline. Ta se staví otci na odpor a hned v prvním díle to schytá. Není to poprvé ani naposled. Nákaza však rodinu, již neúplnou, vyžene. Ale najdou útočiště. Jako Izraelité, kteří utíkají z Egypta, i rodina najde místo, kde žít svůj ráj.

Ukázka z komiksové minisérie Crossed: Family Values.

Osadu, kde najdou živobytí, však nečeká dlouhé trvání. Žijí zde jako první osadníci, závislí na zemědělství, sběru a lovu. Celou osadu samozřejmě vede despotický otec, který nejen, že dál tyranizuje své nebránící se dcery, ale hlavně provádí pokusy na infikovaných. Však víte, jak to dopadne, když se podobné pokusy provádějí. Stačí si jenom vzpomenout na film „Den mrtvých“. Ani v tomhle případě nemůžeme čekat, že zde bude nějaký happy end. Rodina se postupně smrskává jen na pár členů, ale nakonec to vůbec není otec, kdo je největší hrozbou, ale jiný člen rodiny. Prozrazovat víc nebudu. Stejně myslím, že vždycky napíši až moc.

Ukázka z komiksové minisérie Crossed: Family Values.

„Crossed: Family Values“ je komiksem, který výtečně navazuje na předchozí, není o nic méně názorný a násilný, o nic méně bizarní a nechutný. Pokud máte slabší žaludky, pokud vám vadí krev, vězte, že vám bude vadit tenhle komiks, ač jsou to jen obrázky na papíře. Skutečně z něj čiší odpornost, která se ve světě „Crossed“ skrývá. Garth Ennis započal výtečný komiks a v jeho maniakálním stylu, snad ještě šíleněji, pokračují David Lapham a Javier Barreno, který si rozhodně nemá s Burrowsem co vyčítat. Že je laťka nasazena poměrně vysoko, dokazuje i další komiksová minisérie „Crossed: Psychopat“.

 

Hodnocení: 75%

Bleskovky (zombie, gore, hnus, vrazi)


Přidat komentář