Čtvrté patro (1999)

60%
Bez vybraných herců by to byl zapomenutelný film.

Čtvrté patro

The 4th Floor

USA, Kanada, 1999, 90 minut

 

Režie: Josh Klausner

Scénář: Josh Klausner

Hrají:

Juliette Lewis (Jane Emelin)

William Hurt (Greg Harrison)

Shelley Duvall (Martha Stewart)

Austin Pendleton (Pan Collins)

 

Kdyby tenhle snímek neměl Juliette Lewis, tak rozhodně není tak dobrý a zaslouží si spíše podprůměrné hodnocení. Pravda, ještě jsou tu William Hurt a Shelley Duvall, ale ani jeden němá tolik prostoru, že by na sebe dokázal více strhnout pozornost. To se daří Juliette a daří se jí to způsobem naprosto skvělým. Z celkem obyčejného thrilleru z jednoho činžáku dělá podívanou, kterou chcete sledovat.

Juliette je pěkná holka.

Dějově není snímek „Čtvrté patro“ nijak moc překvapivý. Je to v podstatě klasický trámec – mladá žena (Jane v podání Juliette Lewis) se nastěhuje do nového domu. Je z toho nadšená, doslova si užívá, že má vlastní byt, ale poměrně rychle se začne ukazovat, že něco není v pořádku, že je něco hodně špatně. Buď s domem samotnými, anebo s lidmi, kteří zde přebývají.

A tady je v okně.

Jsou zde divné sousedky a divní sousedé, jsou zde zvuky, které Jane terorizují a ona nedokáže zjistit, odkud přicházejí. Ale možná je tu ještě něco horšího, možná jde o život. A jasně, komu jinému než hlavní hrdince, která je ale velice srdnatá a hned tak se něčeho nezalekne. Je ale na ní, aby bojovala o svůj život, protože se nezdá, že by to za ni vybojoval někdo jiný, třeba její milenec.

Shelley Duvall

Snímek „Čtvrté patro“ má docela povedenou gradaci, kdy ze začátku o nic nejde, ač je vám jasné, že se něco podělá. A když už začne jít do tuhého a dějí se divné věci, zase čekáte na to, abyste zjistili, kdo za tím stojí. Myslím si, že tohle se tvůrcům podařilo celkem zvládnout, ač je to hlavně proto, že postavy, jež se zde objevují jsou zahrány tak, že jsou vzhledem k divákovi docela uvěřitelné.

A zase ta Juliette.

Americko-kanadský snímek „Čtvrté patro“ ovládala především Juliette Lewis, která vás celou dobu baví a celou dobu ji budete sledovat, protože nechcete, aby se jí něco stalo, chcete, aby se zlu postavila, ať už bude mít jakoukoli podobu. A ona přesně tohle udělá. Bohužel v ostatní ohledech snímek „Čtvrté patro“ nijak nepřekračuje hranice průměrného napínavého thrilleru. Ale nezabředává ani do jeho bažin.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář