Cut (grafická novela)

60%
Když se ještě někdy někde říznete, radši si dejte pozor a ránu si okamžitě ošetřete, protože nikdy nevíte kdo nebo co bude cítit krev.

 

Cut

Vydalo nakladatelství Dark Horse, grafický román, 2007

 

Scénář: Mike Richardson

Kresba: Todd Herman a Al Milgrom

Kolorování: Dave Stewart

 

Pokračujeme v našem objevování trochu méně známých hororových komiksů, které se k nám, Čechům, jen těžko někdy dostanou. „Cut“ je kousek, který není moc rozsáhlý, ale proto, že těch zajímavých hororových kousků zase není tolik, stojí si mezi nimi docela dobře. Komiks vyšel už v roce 2007 a je na něm vidět, že byl inspirován vizuální stránkou, kterou světu vštěpuje Mike Mignola. Ale stejně tak je patrné, že to je kus dobře odvedené hororové práce.

Ukázka z komiksového příběhu Cut.

Co je u hororu, který by měl být strašidelný, rozhodující, to je atmosféra. Pokud to nemá atmosféru, jen stěží to bude strašidelné. Právě tohle se tvůrčímu týmu, hlavně pak kreslíři Miku Richardsonovi, podařilo, neboť hned po prvních stránkách cítíte to, co je potřeba. Svrbění z toho, co strašlivého na vás asi čeká. Příběh to jen dobře podporuje, protože i v jeho případě šlo hlavně o budování atmosféry.

Ukázka z komiksového příběhu Cut.

Mike Richardson zvolil kresbu, která je – i díky barevnosti Dava Stewarta – poměrně blízká kresbě Mika Mignoly, ale není úplně tou samou. Je zde také velmi dbáno na černou a na linie, které nejsou vždy tak zaoblené, jak by možná být měly. Nevadí, protože prostředí je vykresleno přesně tak, jak má být. Po většinu dění se nacházíme v jednom jediném pokoji, v jedné jediné místnosti, a každá změna podnebí, dne a noci, to vše na nás doléhá, stejně jako doléhá na hlavní postavu.

Ukázka z komiksového příběhu Cut.

Představte si, že se probudíte v zavřené místnosti, a netušíte, kde jste, ani nevíte, jak jste se tam dostali. Dobře, teď si odmyslete, že se nacházíte v „Saw: Hra o přežití“, a mátě prostředí, kde se odehrává „Cut“. Meagan se probudila v nějakém starém stavení na venkově, okna jsou pobitá prkny, zvenku jsou mříže, dveře jsou zamčené a hodně pevné. Něco je za nimi, něco vás sleduje, ale vy netušíte, co to je. Pak si vzpomenete, aspoň trochu, co bylo poslední okamžik před tím, než jste se ocitli zde. Mnoho to nevysvětluje, ale aspoň už víte, kde jste se poranili. Když se pak po jednom delším spánku proberete a zjistíte, že je tu s vámi další člověk, věci se začínají zamotávat. Také proto, že i on má krvavé zranění.

Ukázka z komiksového příběhu Cut.

Komiks nepřináší velký příběh, ale je to docela zajímavá novela o tom, jak to může dopadnout, když se setkáte s něčím nadpřirozeným. Největší síla komiksu je v tom, že vás po dlouhou dobu drží v napětí, protože stejně jako uvězněná Meagan, ani vy nevíte, co se jí vlastně stalo a co na ni číhá. Jakmile se to začne vyjasňovat, komiks trochu slábne, protože jste očekávali něco víc, ale se závěrem budete spokojeni, pokud jste na tom s happy endy stejně jako já – tzn., že je nemáte rádi.

 

Hodnocení: 60%

Hororové knihy


Přidat komentář