Ďáblovo znamení (2020)

30%
Mexický horor rovnou z Netflixu.

Ďáblovo znamení

La Marca del Demonio

Mexiko, 2020, 82 minut

 

Režie: Diego Cohen

Scénář: Ruben Escalante Mendez

Hrají: Eduardo Noriega, Eivaut Rischen, Arantza Ruiz

 

Netflix dává prostor filmům v podstatě z celého světa, a tak asi moc nepřekvapí, že se dostalo i na Mexiko. Vlastně to vůbec překvapivé není, protože těch mexických věcí je na Netflixu více než jen snímek „Ďáblovo znamení“. To si vzalo na paškál celkem tradiční hororové téma, což je trochu problematické – jak udělat tak ohrané téma jako vymítání jakkoli zajímavým.

Dva hrdinové.

Ale asi nepřekvapí, že se tohohle tématu chytli zrovna v Mexiku, přece jen je to silně katolická země, která má k víře blízko, víra je součástí jejich života, a to v podstatě každodenního, i když jejich víra má svá specifika. To se ve filmu „Ďáblovo znamení“ nijak zásadně nepromítá a my sledujeme v podstatě tradiční verzi vymítačského filmu. A to je problém.

Dokáže pomoct?

Když film pojmete celkem tradičně – a ono fakt asi moc způsobů, jak vymítání ďábla, ducha nebo démona pojmou jinak nebude – musíte mít alespoň zajímavý příběh, slibné hrdiny, prostě něco, co udělá z vašeho filmu aspoň trochu odlišné dílo. Film „Ďáblovo znamení“ má nějaké takové náznaky, ale aby se z toho skutečně stalo něco speciálního, unikátní zážitek... to bohužel nikoli.

Je možné ještě pomoct?

Jsou zde dvě docela zajímavé postavy. Otec Tómas (Eduardo Noriega) a jeho podivný přítel Karl (Eivaut Rischen). Ti v sobě měli potenciál, mohli z tohohle filmu udělat něco trochu jiného, třeba i akčního, ujetého, něco ve stylu japonské mangy, ale nakonec se jen ukázalo, že potenciál v nich skrytý zůstal... no, v nich skrytý. Vlastně je to jen celkem krvavé vymítání. Nic nečekaného.

A tady jsou v civilu.

Mexický snímek „Ďáblovo znamení“ ukazuje, že Netflix sice dá docela dost prostoru každému, kdo má alespoň trochu zajímavý projekt, ale ve výsledku to stejně může být něco naprosto klasického, co ničím nezaujme, a to i přesto, že se to natáčelo v zemi, která má z hlediska víry čím zaujmout. Nějaký potenciál tu i byl, ale zůstal nenaplněn. Film by klidně mohl být kratší.

 

Hodnocení: 30 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář