Dai-Nihonjin (2007)

80%
Hodně netradiční superhrdina v japonském podání.

Dai-Nihonjin

Japonsko, 2007, 113 minut

 

Režie: Hitoshi Matsumoto

Scénář: Hitoshi Matsumoto a Mitsuyoshi Takasu

Hrají:

Hitoshi Matsumoto (Masaru Daisatô / Dai-Nihonjin)

Riki Takeuchi (Haneru-no-jû)

Ua (Kobori)

Ryûnosuke Kamiki (Warabe-no-jû)

 

Japonci jsou specialisti na šílenosti, ale někdy se vám prostě dostane do rukou něco, co je opravdu už tak ujeté, že se vám tomu ani nechce věřit, a to i přesto, že za sebou už nějakou tu japonskou šílenost máte. Tohle je přesně případ snímku „Dai-Nihonjin“, který najdete na internetu také jako „Big Man Japan“ anebo jako „Dai-Nipponjin“. Tohle je podívaná, kterou jen tak nezhlédnete.

 Velký japonský hrdina.

Pod názvem „Big Man Japan“ se skrývá obyčejný muž, který na první pohled vypadá jako santusák, jako bezdomovec. Jenže ve skutečnosti je to někdo víc. Kromě toho, že je schopen cestovat městskou hromadnou dopravou, takže asi nějaké peníze má, zaměřuje se na něj kamera, která sleduje jeho život a jeho promluvy. Co je na něm vlastně tak zajímavého, že je součástí živě vysílaného pořadu?

 Monstra jsou geniálně ujetá.

Masaru je superhrdina! Je to potomek starého rodu, který ochraňuje Zemi od různých příšer. Jeho schopnost se aktivuje vždy, když je potřeba. Stačí, aby se napojil na elektrárnu a dostal pár elektrických výbojů. Změní se na obřího muže, který naroste do nečekaných rozměrů, muže, který je schopen se vypořádat s různými příšerami, které jsou vizuálně skutečně úchvatné a designově dokonale navržené.

 Našel i kámoše.

Digitální triky jsou tu použity skutečně ve velkém a Masaru ve své gigantické podobě je prostě divný. Když ale na jeho divnost přistoupíte, jeho souboje jsou vcelku zajímavé a rozhodně stojí za vidění. Ale on je i příběh zajímavý. Nejde totiž jen o to, že bojuje, ale také o to, že přestává zajímat národ, sledovanost padá a lidé najednou začínají spíše hledět na jeho nepřátele než na něj samotného. Ano, tohle podivné moderní kaiju je vlastně osobní drama jednoho speciálního hrdiny.

 Do dítěte se neměl pouštět.

Snímek „Dai-Nihonjin“ je originálně neoriginální, ale právě v tom je jeho kouzlo. Je to klasický kaiju film, kde bojové scény se odehrávají vlastně jako arénové. Je to ale zároveň osobní drama, které je natáčeno na kameru jako reality show o jednom člověku, který je velmi neobyčejný. Tohle je tak krásně ujetý film, že já prostě nemohu jinak, než se na něj dívat se zalíbením a hodnotit ho hodně vysoko. Na tohle ale musíte mít náturu.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář