Daikaijû kettô: Gamera tai Barugon (1966)

60%
Vracím se k filmům s Gamerou a tohle je druhý z řady.

Daikaijû kettô: Gamera tai Barugon

Japonsko, 1966, 106 minut

 

Režie: Shigeo Tanaka

Scénář: Niisan Takahashi

Hrají:

Kôjirô Hongô (Keisuke Hirata)

Kyôko Enami (Karen)

Yûzô Hayakawa (Kawajiri)

Takuya Fujioka (Dr. Sato)

 

Tak studio Toho máme v rámci kaiju filmů za sebou, ale máme tu ještě další studio, které se věnovalo filmům s monstry na japonském území a udělalo si i nějakou tu menší slávičku. Tím studiem bylo studio Daiei, které sice zbankrotovalo v roce 1971, ale přece jen se mu podařilo vytvořit jednu památnou sérii, která zanechala v kaiju světě nějakou tu stopu, i když ne tak výraznou jako Gojira.

 Ty za to můžeš.

Prvním snímkem v sérii byl film „Daikaijû Gamera“, který byl natočen v roce 1965. Hned o rok později byl následován druhým filmem, který nese název „Daikaijû kettô: Gamera tai Barugon“, což je možné přeložit jako „Duel obrovských monster: Gamera versus Barugon“, kdy film je mnohdy jen jako „Gamera vs. Barugon“ také uváděn. Z toho názvu už tak nějak vyplývá, o čem to asi bude.

 Porada před akcí.

Film skutečně není o ničem jiném než o tom, že se mají utkat dvě monstra, a ti, kdo tím budou trpět, jsou samozřejmě lidé. Gamera není monstrum typu Gojiry, které je možné si snadno oblíbit, i když nějaké ty skvělé vlastnosti má, jako například to lítání zabalená v krunýři, to je vážně povedené, ale když to člověk uvidí častěji, asi ho to už tolik nevytrhne. A co navíc? No, moc navíc už toho není.

 Přímo v akci.

Tím hlavním tahákem je samotné monstrum Barugon, které je opět designově docela zajímavé a v něčem je určitě zajímavější než monstra z filmů studia Toho té doby. Je to především to, jaké má schopnosti, kdy některé jsou ujeté, ale některé jsou prostě parádní. Především onen podivný jazyk, který Barugon vystřeluje a který je vlastně obrovským kanónem. Na to mě monstrum dostalo. Ono toho jinak moc není.

 Nepřítel na lopatkách.

Pokud se týká scénáře, tak není snímek „Daikaijû kettô: Gamera tai Barugon“ opravdu ničím výjimečným, co by vás mělo nějak vytrhnout. Klasický úvod s lidmi, klasický příchod monstra, destrukce, no a nakonec finální souboj, který rozhodne kdo s koho. Není to v ničem překvapivé, místy jsou pěkně použity miniatury, které budou většině diváků vadit, no a pak už to jen končí nějakým tím poselstvím.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář