Daikaiju Gamera (1965)

75%
Aby ty kaiju filmy nebyly jen v režii studia Toho, je tady Gamera.

Daikaijû Gamera

Japonsko, 1965, 80 minut

 

Režie: Noriaki Yuasa

Scénář: Nisan Takahashi

Hrají:

Eiji Funakoshi (Dr. Hidaka)

Harumi Kiritachi (Kyoke Yamamoto)

Junichirô Yamashiko (Aoyagi)

Yoshiro Uchida (Toshio Sakurai)

 

Dalo se to celkem očekávat. Kaiju filmy zažívaly v 60. letech 20. století pořádný boom, ale do roku 1964 se o všechny skvělé filmy, které se do té doby natočily, postaralo studio Toho. Ono mělo jednoduše už zažité to, jak se natáčí, vymyslelo si vlastní přístupy, jak natáčení zjednodušit a jak chrlit poměrně velké množství filmů, na kterých bylo zejména vidět, že jsou trikově slabší. Ale publikum je milovalo a pořád miluje.

 Letadlo nás zachrání.

V roce 1965 přišlo na scénu studio Daiei Motion Picture Company a to se rozhodlo, že je na čase trochu narušit monopol studia Toho. Vytvořilo si vlastní film a vlastní monstrum, které se mělo stát zajímavým artiklem studia, jež by mohlo použít v následujících filmech a vytvořit na něm svou vlastní kaiju mytologii. Titulním monstrem se stala Gamera a je více jak patrné, že si studio Daiei nazulo boty Toha.

 Zděšení je zřejmé.

Gamera je monstrem, které je ve skutečnosti obrovskou želvou. Tohle je její specifikum, které v podstatě mluví za vše, ale je nutné podotknout, že studiu se podařilo využít fyzický charakter postavy a její predispozice v tom smyslu, aby na tom vystavělo některé prvky zápletky. Stejně jako „Gojira“, tedy první film studia Toho, je „Daikaijû Gamera“ snímkem černobílým a je založen na klasických tricích, tedy animatronice, nikoli na člověku převlečeném za monstrum.

 Gamera je Gojiře podobná.

Gamera, stejně jako později Gojira, je monstrum, které je spíše na straně dobra a nesnaží se nutně zabít lidi, pokud k tomu není vyprovokována. V tomto filmu je náhodně probuzena výbuchem jaderné bomby, což samo o sobě je v tomto případě nešťastnou událostí. Výsledek Studené války. Gamera se probouzí a je na ni útočeno. Ničí, co to dá – samozřejmě, že jejím cílem je Tokyo. Některé scény až moc připomínají původní „Gojiru“, což je asi největší vada na kráse.

 Co se to s ní děje?

„Daikaijû Gamera“ je snímek, který vás – ač je z roku 1965 – vrátí tak o deset let zpátky. Je to v něčem méně propracované než tehdejší filmy studia Toho, v něčem – hlavně v tricích, naopak více. Gamera je skvělým monstrem, které má několik výborných schopností, jež ohromí a někdy i pobaví zároveň. Jsem docela zvědavý na další filmy s touhle přerostlou želvou.

 

Hodnocení:  75 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář