Dan Simmons: Temné léto

80%
Dan Simmons předvádí, že není mistr akčních hororů, ale že horor s detektivními prvky a pomalým, postupným tempem mu sedí skvěle.

 

Obálka knihy od Dana Simmons Temné léto.

Dan Simmons: Temné léto

 

 

Summer of Night

Vydalo nakladatelství Laser-books, 2012, 479 Kč

Bývá srovnáván s Kingem a nazýván „princem hororu“ – je tento titul oprávněný?

Dan Simmons je všestranný americký autor, jemuž nečiní problém napsat říznou space operu, následně drsný horor a potom detektivku. Jeho knihy bývají těžko zařaditelné do škatulek, neboť Simmons často bruslí na pomezí žánrů a nezřídka je kombinuje. Svůj rozhled dokazuje četnými narážkami na klasická díla literatury (nejlepším příkladem je zřejmě „Kantos Hyperionu“).

Hororový román „Temné léto“ vydalo nakladatelství Laser-books. Jedná se o kompletní vydání tohoto díla, jež bylo dříve publikováno ve dvou brožovaných svazcích (pod názvy „Černé léto 1“ a „Černé léto 2“). Dobrou zprávou je i nový překlad Milana Žáčka.

Fyzično

Nejdříve pár slov ke zpracování: „Temné léto“ je vázaná bichle disponující skoro 600 stranami. Vazba – dle mé zkušenosti – drží parádně a potěší i látková záložka. Té by ovšem slušelo, kdyby byla vyrobena z měkčí látky, jelikož pokud si rozečtenou knihu založíte trochu agresivněji, může se stát, že vám záložka stránku ožužlá. To je první a poslední výtka k jinak výbornému tiskařskému řemeslu. Redakční práce nezaostávají – v textu je naprosté minimum překlepů (objevil jsem snad jeden). Třešinkou na dortu je temněji laděná a zlověstná obálka Toma Hallmana. Suma sumárum: kvalitně zpracovaná kniha.

Nesuď knihu podle přebalu…

Trochu netypicky jsou hlavní hrdinové hororového díla děti ve věku kolem jedenácti let. A jak napoví název, klidné a bezstarostné prázdniny je rozhodně nečekají. Zjednodušeně řečeno, kniha je drsnou variantou žánru „dětská detektivka“, v němž si parta dětí hraje na detektivy, a přitom se nachomýtnou ke skutečnému zločinu, který následně řeší. Jenže tady nejde o ukradený náhrdelník, ani o zmizelou kočku…

Jednou z hlavních předností knihy je bezesporu atmosféra Ameriky začátku šedesátých let (příběh se odehrává v létě roku 1960), v níž ožívá illinoiské městečko obklopené kukuřičnými lány. Autor atmosféru buduje pečlivě a rozvláčně – dějový rychlík nečekejte, spíše vrzající lokálku s hodinovým zpožděním, nedýchatelným vzduchem a cílem kdesi v zapadlé dálce. Ne každému tento styl sedne, ale pokud se na líně tekoucí tempo knihy naladíte, doslova a do písmene vás vcucne.

Dětští hrdinové, stará dobrá Amerika, ospalé městečko…ano, zřejmě to jsou ony důvody, díky nimž se Simmonsovi dostává srovnání s Kingem. Rozdíly se však najdou – zatímco King má vedlejší postavy dovedené a vypiplané k dokonalosti („k životu“, chtělo by se napsat), Simmons sází spíše na prokreslení hlavních postav a s vedlejšími se moc nepáře – ne, že by byly odfláknuté, ale Kingova rutinérského umu nedosahují. Buď jak buď, knize to neubližuje.

Temné léto není akční krvák – hraje na psychiku. V souladu s ospalou atmosférou si vás kniha hezky připraví, následně lehoulince udeří a stáhne se. Nemusím snad říkat, že jen kvůli tomu, aby pak udeřila trochu větší silou, stáhla se ještě hlouběji a tak dále. Čtenářovo napětí se stupňuje, okamžiky hravého dětství se střídají s okamžiky bezmezné hrůzy. Právě ona dětská optika celému příběhu dává jakési zvláštní kouzlo, při němž si čtenář vybaví své vlastní dětství a skopičiny, co prováděl. I sám autor píše, že kniha je – více než hororem – příběhem o dětství. Hodně autobiografickým příběhem, neboť Simmons prožíval léta, do nichž zasadil román, ve stejném věku a na stejném místě jako hrdinové knihy.

Úvod? Až na závěr

Na začátku knihy – jak se, koneckonců, patří – je autorův úvod. Velice zajímavý úvod, mohu-li soudit. Problémem je, že se v něm nachází ohromný spoiler, jenž vám zkazí zážitek z četby a zcela degraduje závěr. Proto vám radím – pustíte-li se do četby Temného léta, nechte si úvod až na konec.

Nějaké hodnocení? Dobrá. Máte-li rádi horory s důrazem na atmosféru a nevadí vám rozvleklost tuhnoucího vosku, směle po knize sáhněte, nebudete zklamáni. Sedí-li vám – dnes už silně nostalgická – doba šedesátých let, kdy byla všechna americká auta velká, silná, nenažraná a benzín stál pakatel, užijete si „Temné léto“ dvojnásobně. Hledáte-li vzrušení na každé stránce, galony krve a mozky na stěnách, jděte raději o knihu dál.

Hororové knihy (vrazi, děti)


Přidat komentář