Dark August (1976)

60%
Příjemně vyšinutý starší snímek.

Dark August

USA, 1976, 87 minut

 

Režie: Martin Goldman

Scénář: Martin Goldman, J. J. Barry a Carolyne Barry

Hrají:

Kim Hunter (Adrianna Putnam)

J. J. Barry (Sal Devito)

Carolyne Barry (Jackie)

Kate McKeown (Lesley)

 

Na první pohled to skoro vypadá, že by se mohlo jednat o klasickou vidláckou vyvražďovačku, ale v tomhle směru je snímek „Dark August“ trochu odlišný. Nejde u ani tak o vyvražďování, jako o nějaké to prokletí, které je uvaleno na hlavní postavu. A s takovým prokletím se docela blbě žije, když pak máte neovladatelné návaly vzteku, které mohou skončit špatně.

Asi problémy doma.

Na filmu jako „Dark August“ se mi líbí, jak se nesnažil v té době ještě za každou cenu podbízet divákovi. Když se podíváte na hlavního hrdinu (J. J. Barry, který byl u spoluautorem scénáře), není to zrovna hezoun, vůbec to není teenager, ale přesto se jedná o osobu s charismatem. A navíc zde v podstatě má hrát klaďáka, tedy postavu, která je v centru dění, sice něco provedla, ale trest se zdá být neadekvátní.

Asi smrt.

Sal Devito (J. J. Barry) nešťastnou náhodou přejel dívku, která zemřela. Sice možná nešťastná náhoda, ale to je jejímu tatíkovi – klasický starý venkovský zemědělec, tedy vidlák – cekem jedno a rozhodne se, že bude Salovi hodně znepříjemňovat život, a to především tím, že ho prokleje. A ono sezdá, že to funguje. Salův život je najednou nesmírně komplikovaný, hlavně když se přestane ovládat. Třeba při sexu.

Asi vidlák.

Jasně, některé scény filmu „Dark August“ jsou natočeny způsobem, který trochu evokuje, že nebyly moc peníze a točilo se na první dobrou, nemá to ten pořádný drive a mohlo v tom být i více vzteku, hlavně té postelové scény je trochu škoda, ale ani tak jsem neměl pocit, že to je prvek, který by snímek vyloženě srážel do bahna. Jeho stáří a také určitá těžkopádnost mu dodávají specifický styl.

Klidný venkov?

Americký snímek „Dark August“ je pro mě jedním z těch filmů, proč stojí za to objevovat horory a dívat se i po těch, které nejsou tak známé, nebo které dokonce zapadly a třeba už se ani nezachovaly v až tak dobré kvalitě. Takové filmy mají hodně zajímavý retro styl, ale přitom se jedná o filmy, které se skutečně snažily o hororový příběh a jsou zároveň poměrně originální.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář