Dark House (2009)

25%
Některé horory jsou skutečně jednoduché a Dark House je toho důkazem. Velmi nenáročná podívaná, která není ani příliš zábavná, není zrovna skvělým úvodem pro seriál o hororech z Fangoria's Frightfestu.

 

Dark House

USA, 2009, 85 minut

 

Režie: Darin Scott

Scénář: Kerry Douglas Dye a Darin Scott

Hrají:

Jeffrey Combs (Walston)

Meghan Ory (Claire)

Diane Salinger (Darrode)

Matt Cohen (Rudy)

 

            Název „Dark House“ je zase jedním z těch, které řeknou všechno. Film je prostě o domě, kde straší. Aby byl trochu odlišným, tak tam šoupne partu studentů herectví, kteří se mají stát aktéry chystaného domu hrůzy, jedinečné moderní atrakce. A tady je nápad docela zajímavý. Děsy jsou pojaty holografickou iluzí, která vypadá reálně a úžasně. Jenže... To by dům nesměl být před 14 lety místem hrůzného činu, kdy psychopatická pečovatelka pozabíjela sedm svých chovanců. Ale co na tom, pro komerci se dá využít každé místo. Jenže jedna z amatérských hereček byla dívenkou, která má s historií domu mnoho společného. A nese si z minulosti trauma. „Hraní“ v domě hrůzy pro ni má být terapií.

Herbert West jako vyšitý, jen o dost let starší.

            Jakmile herci vkročí do domu, začínají se dít podivné události. Atrakce ožívají, protože do počítače, který je ovládá, se dostane virus – rozuměj duch. A od té chvíle je celý film zabitý. Originalita je umučena na úkor trapnosti a snahy pobavit. Herci „hrají“ začínající „herce“ a mám pocit, že ani moc hrát nemuseli. Jejich výkony jsou tak prosté, jako kdyby se hrát učili z béčkových filmů, co zrovna běželi o půlnoci v televizi. Ale nejtrapnější je stará garda. Jeffrey Coms neboli Herbert West z Gordonova „Re-Animátora“ je tak ubohý, až to zabolí.

Kočka, co?

            Film je nejslabší celou dobu, co se odehrává v domě hrůzy. Není zde nic, co by nějak vybočovalo z průměru, naopak je hodně podprůměrný. Počítačové efekty jsou uvěřitelné asi jako inteligentní politik. Důvod jejich přítomnosti je v ceně a menší náročnosti. Ale co z toho, když je výsledek tak směšný? Gore je nahrazeno triky a postrádá jakoukoli zajímavou krvavost.

Taky krasavec. "Loutky" ve filmu jsou docela dobré.

            Ale jdeme dál. Jenže kde nic tu nic. Děsivé scény jsou předvídatelné a tak špatně natočené, že se člověk ani pořádně nelekne, i kdyby měl sebevětší tmu a v bytě minimálně dva poltergeisty. Divák jen čeká, jak to vlastně dopadne a kde bude ta geniální pointa. A jak se film blíží ke svému závěru, skoro se zdá, že si „Dark House“ hraje hlubší a inteligentnější, než ve skutečnosti je. Skoro jako kdyby člověk sledoval scény z jiného filmu. Pochopení toho, co se dělo je velmi dobře prezentováno, tedy až do chvíle, než začne detektiv všechno tupě vysvětlovat. Tady mohli nechat tvůrci trochu prostoru divákovi a dovolit mu si všechno domyslet. Zas tak převratná pointa se nekonala, aby nebylo možné ji nepochopit. Měl jsem pocit, že „Dark House“ byl natočen pro někoho, kdo potřebuje, aby mu všechno bylo servírováno polopatě. Nedomyšlené, kdyby si se závěrem ještě víc pohráli, nemusel bych dávat tak brakové hodnocení. Jenže stejně je více jak polovina filmu trapná slátanina, která kopíruje a nepřichází s ničím převratným. A Jeffrey Combs je vážně trapný. Tak trapný, že to musím napsat dvakrát.

Děti to všechno odstartovaly.

            „Dark House“ by teoreticky mohl fungovat ve zkrácené verzi docela dobře jako díl nějakého seriálu. Osobně mě okamžitě napadla „Buffy“, jenže tady už podobný díl byl (čtvrtá epizoda čtvrté série) a dopadl mnohem lépe. Hlavně byl desetkrát vtipnější než tahle patlanina, která dokáže zabít každý vtip, který se pokouší naservírovat. Málo peněz, neznámý tvůrce, který má příliš ambicí a málo umu, a vyjde z toho něco, co je pro mě hodně slabým vývarem. Doufám, že ostatní filmy prezentované společně na Fangoria’s Frightfest budou stát za něco a nebudou to podobné braky. I když k současné americké produkci jsou velmi skeptický...

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (duchové, příšery, béčka)


Přidat komentář