District 9 (2009)

90%
"District 9" je rozhodně jeden z těch snímků, které na vás nějakým způsobem zapůsobí.

District 9

District 9

USA, Nový Zéland, Kanada, Jihoafrická republika, 2009, 112 minut

 

Režie: Neill Blomkamp

Scénář: Neill Blomkamp a Terri Tatchell

Hrají:

Sharlto Copley (Wikus Van De Merwe)

Jason Cope (Grey Bradnam/Christopher Johnson)

Nathalie Boltt (Sarah Livingstone)

Sylvaine Strike (Dr Katrina McKenzie)

 

Jsou filmy, které člověku unikají, i když o nich dobře ví. O snímku „District 9“ jsem slyšel v podstatě jen superlativy a začal jsem si dělat určitý obrázek o tom, jak snímek vlastně vypadá. Samozřejmě, realita se od mých představ velmi lišila, ale nic to nemění na tom, že mě snímek překvapil, a to hned několikrát. Ano, je to kvalitní snímek, o tom se nedá pochybovat, ale že stál jen 30 miliónů dolarů, to je skoro neuvěřitelné.

Moje první seznámení se Sharlto Copleym.

Proč zmiňuji ty peníze? Tak samozřejmě, filmový byznys je pořád byznys, ale jde mi spíše o to, že za 30 miliónů dolarů byly pořízeny naprosto neuvěřitelné efekty. Elysium, novější Blompkampův počin je vizuálně také krásný, ale ne zas o tolik krásnější, aby byl téměř o 80 miliónů dražší. Tady je vidět, že je možné efekty dělat levněji, ale pravda, je taky potřeba zaplatit herce. Vizuální stránka filmu „District 9“ je však naprosto skvělá. Vzhledem k tomu, že v celkem velkém množství záběrů máte hmyzí mimozemšťany, bylo potřeba si s efekty a triky vyhrát. Podařilo se to naprosto skvěle a vy máte opravdu pocit, že sledujete reálné postavy.

Taková malá reportáž.

Snímek má z počátku dokumentární styl. Jako kdybyste nahlíželi na existující ghetto u Johannesburgu v Jihoafrické republice, kde jsou odklizeni ufoni. Samozřejmě, jedná se o poměrně jasnou alegorii na to, jak zacházet/nezacházet s nepřizpůsobivými, ale právě ten vědecko-fantastický prvek tomu dodává něco nového, šťávu, která vás udrží napjaté, budete sledovat, jak to bude dál, jak se tvůrcům dál podařilo se vypřádat s touhle poměrně komplikovanou látkou.

Vypadá naprosto realisticky.

Ano, je to sociální kritika, ano, nemusí to sednout každému, ale ten styl vyprávění je naprosto úchvatný. Nejprve se díváme na mockumentary, silně reálný, abyste přešli k osobní tragédii (s dalšími skvělými triky) a nakonec i k akčnímu nářezu, s kterým by si ani „Pacific Rim“ moc nezadal. Neill Blomkamp vás pak celým příběhem provází jako neskutečně zkušený vodič loutek, a to i přesto, že je to jeho první celovečerní film. Možná se na filmu promítla jeho spolupráce s Peterem Jacksonem, kdy něco okoukal při natáčení kraťasu „Crossing the Line“, ale spíš si myslím, že ten člověk to má v sobě. Své režisérské schopnosti prokázal i ve filmu Elysium.

Ani obří roboti nechybí.

Hvězdou filmu, stejně jako v případě „Elysia“, je neskutečný Sharlto Copley, který umí být skvělou kladnou postavou, stejně jako výborným magorem. Tady je přece jen za klaďáka a film táhne. On a ti krásní ufoni. Neill Blomkamp natočil skvělý sci-fi film, který si bere hodně z klasických sci-fi mistrů, ale přesto natočil snímek, který je určen modernímu divákovi. Nelze než tleskat.

 

Hodnocení:  90 %

Hororové filmy (příšery, survival, mimozemšťani)


Přidat komentář