Dark Touch (2013)

30%
"Dark Touch" je dalším filmem, který se chce zabývat děsivou událostí a jejími následky na přeživší.

Dark Touch

Francie, Irsko, Švédsko, 2013, 90 minut

 

Režie: Marina de Van

Scénář: Marina de Van

Hrají:

Padraic Delaney (Lucas Galin)

Robert Donnelly (Ryan)

Charlotte Flyvholm (Tanya)

Ella Hayes (Emily)

 

Francie, Irsko a Švédsko je trochu zajímavá koprodukční spolupráce, ale proč ne. Mohlo by z toho vzniknout něco, co je unikátní, něco speciálního. Příběh se navíc odehrává v Irsku, v trochu odlehlejších oblastech, a tak je zde celkem příjemná atmosféra odloučenosti, samozřejmě příjemná z hlediska snahy vyvolat v divácích a také v postavách strach. To se celkem daří, i když v případě první části je to dáno i zmatečným střihem, který rozhodně nenapomáhá ztotožnění se s filmem.

Že by takový menší rituál?

Neve je malá dívka, která je svědkem hrozné tragédie. Nebo spíš ví, že k něčemu zlému došlo. Celá její rodina je zmasakrována, ale Neve nemá jasné vzpomínky na to, co se stalo. Není to až tak nepochopitelné, protože člověk a jeho mysl raději někdy vytěsní špatné události a bude se zaměřovat na něco jiného. V případě Neve jsou to nějaké divné věci, které vidí, nebo slyší, kterých se jednoduše bojí.

Utíkej jako ďábel.

Kolem Neve se začínají dít podivnosti, ona vidí nereálné věci a chová se, jak jinak, jako nějaká pošahaná holka. A tím se dostáváme do naprosto nudných vod hororového průměru a jen sledujeme, jak se rodina snaží přežít paranormální události, k nimž dochází. „Dark Touch“ na první – i na druhý – pohled nepřináší nic nového a není nijak nápaditý. Není to škoda – a zbytečnost – točit pořád dokola stejnou šeď a nudu?

Hra na schovávanou?

„Dark Touch“ využívá ověřená klišé a nedává jin nic navíc. Je tu většina scén v noci, počáteční děsivá událost, která je vystřídána rozvláčným klidem před bouří, aby to pak prasklo. Jsou zde děti, které se tváří strnule, jen stojí – kolikrát jsme už tohle viděli? A nechybí ani zběsilá kamera, protože co by to jinak bylo za strašidelný horor, že? Závěr už je pak trochu... no, je to vlastně taky klišé, ale aspoň nás nečeká happy end.

Trochu děsivý chlapec.

„Dark Touch“ je hororem, který možná zhlédnete, ale to bude tak všechno. Nic tak strašného se nestane, když o něj přijdete. Je to jen snaha natočit něco, co se tváří nově, zajímavě, ale ve skutečnosti obsahuje všechno, což už natočeno bylo a nakonec to je tak nemotorné, že to v divákovi ani nedokáže pořádně vzbudit strach. Ve filmu není jediná pořádně vystavěná lekací scéna, hraje se jen na to, že ta malá holka to všechno zvládne sama. Je dobrá, ale to nestačí na celovečerák.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (duchové, béčka, děti)


Přidat komentář