Shin Gojira (2016)

70%
Gojira a její japonská podoba pro rok 2016.

Shin Gojira

Japonsko, 2016, 120 minut

 

Režie: Hideaki Anno a Shinji Higuchi

Scénář: Hideaki Anno

Hrají:

Hiroki Hasegawa (Rando Yaguchi)

Yutaka Takenouchi (Hideki Akasaka)

Satomi Ishihara (Kayoko Ann Patterson)

Ren Ohsugi (Premiér Seiji Okochi)

 

Gojira ještě ani zdaleka neskončila a jede se dál. Tentokrát tu máme snímek „Shin Gojira“, který se ve světě prezentuje i pod názvem „Godzilla Resurgence“. Éra velkého ještěra pokračuje, ale nejsem si jistý, že snímek „Shin Gojira“ je tím, který každého fandu dovede nadchnout. I když musí se nechat, že Gojira v tomhle provedení vypadá hodně dobře a hodně děsivě.

 Ručičky má krátké.

„Shin Gojira“ je snímek, který vám nemusí sednout proto, že je jiný než „Godzilla“, kterou přinesli Američané. Američané udělali akční film, který má navíc další monstra, film, kde jde o přežití, který má pořádnou dynamiku. Japonci se ale v nové verzi vydali cestou, která je mnohem komornější, ač – a budu se opakovat – ve ztvárnění monstra je snímek skutečně parádní.

 Záběry na ni jsou paráda.

„Shin Gojira“ se vrací v podstatě k základům. Na japonské pobřeží zaútočil obrovský ještěr. Zavládla panika. Politici, vědci a ozbrojené síly se musejí s touto hrozbou nějak vypořádat. Poznat ji a pokusit se ji porazit. Děj se více odehrává za zavřenými dveřmi než v exteriérech, ale když už dojde na exteriéry, přece jen to stojí za to. Snímek je trikově prostě nádherný, což ho pozvedává.

 Už si jde pro Tokio.

Když dojde na scény s Gojirou, jsou skutečně nádherně provedené a je vidět, že si specialisté na digitální triky dali skutečně záležet na tom, jak bude monstrum vypadat. A když pak Gojira předvede nějaké svoje schopnosti, je to prostě nádhera pohledět. O to větším kontrastem jsou pak uzavřené scény v kancelářích, kde máte pocit, že je film najednou zbytečně malým, i když on takový ve skutečnosti není.

 Hezké srovnání.

„Shin Gojira“ je pro mě pořád dobrým filmem a jsem zvědavý na to, jak budou Japonci v legendární sérii pokračovat. Má se chystat i animovaná verze, tak uvidíme, co z toho bude. Tohle je cesta, kterou je možné se vydat, ale může to být úplně nový restart, nové pojetí, ještě více politické a ekologické, což třeba v posledních letech ze série „Gojira“ – hlavně díky americkému pojetí – trochu vyšumělo. Doufám, že tímhle se nekončí. Trikově má série co přinést.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář