Das deutsche Kettensägen Massaker (1990)

40%
Masakr motorovou pilou na německý způsob.

Das deutsche Kettensägen Massaker

Německo, 1990, 63 minut

 

Režie: Christoph Schlingensief

Scénář: Christoph Schlingensief

Hrají:

Karina Fallenstein (Clara)

Susanne Bredehöft (Claras Mann / Margit)

Artur Albrecht (Claras Liebhaber)

Volker Spengler (Hank)

 

Je těsně po revoluci a po pádu Berlínské zdi. Přesně tam snímek začíná, jako kdyby měl být filmem, který bude hodnotit dobu, jako kdyby právě ona historická událost byla základem k tomu, co se bude odehrávat. A možná i do jisté míry je. Jako by se s pádem Berlínské zdi otevřely možnosti a němečtí filmaři se rozhodli, že do natáčení půjdou skutečně za každou cenu a budou chtít točit pořádný hnus.

 Pozor, za tebou!

Tohle je podle všeho smyslem snímku „Das deutsche Kettensägen Massaker“, což by se dalo přeložit jako „Německý masakr motorovou pilou“. Ta motorová pila zde skutečně je, ale doufat, že zde budou alespoň náznaky atmosféry původního amerického filmu, to je opravdu naivní naděje. Snímek „Das deutsche Kettensägen Massaker“ není nic jiného než nejhrubší a do jisté míry i nejlevnější forma trashe.

 Dobré háro.

Východisko pro snímek je stejné jako v případě filmu „Texaský masakr motorovou pilou“ – lidé, kteří nic netuší, se dostanou do kontaktu s rodinou, která má velmi ráda zabíjení a provozuje ho, kde se dá. Jedná se tak o klasický survival, kde jde také o to, aby byly scény zachyceny gory, aby zde byly vnitřnosti a divák se měl nad čím ošívat. Anebo se nad čím bavit, protože snímek „Das deutsche Kettensägen Massaker“ prostě není zamýšlen vážně.

 I kamera to schytala.

Nebudu tvrdit, že „Das deutsche Kettensägen Massaker“ je dobrou komedií, on to není dobrý film celkově, ale z toho, co vidíte, prostě tušíte, že to mělo bavit, že to měla být satira amerického filmu, možná i určitá reflexe toho, jak se Německo a Amerika zase mohou po pádu Berlínské zdi bizarně propojit. Ale hledat ve snímku nějakou hloubku, to opravdu nemá cenu. Není zde a budeme si ji spíše namlouvat.

 Prostě masakr.

„Das deutsche Kettensägen Massaker“ má problém v tom, že je na první pohled levný. Chápu, nebyly peníze, ale to byl opravdu problém alespoň v jedné scéně tu motorovou pilu zapnout, aby to vypadalo alespoň malinko opravdově, alespoň trochu drsně? Jasně, nikdo nechtěl, aby se někomu něco stalo, ale v tomhle případě se nestane nic ani divákovi a ten bude jen tupě zírat, protože ani jako trash to spíše neosloví.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (slasher, gore)


Přidat komentář