Nebojte se tmy (2010)

60%
Jak jsem slíbil, tak recenze na novou verzi "Don't Be Afraid of the Dark" je na světě ve stejný den. "Nebojte se tmy" není nejlepším filmem Guillerma del Toro jako scénáristy, ale zaujme, o tom žádná. V kině je podívaná ještě o něco lepší.

 

Nebojte se tmy

Don't Be Afraid of the Dark

Austrálie, USA, 2010, 99 minut

 

Režie: Troy Nixey

Scénář: Guillermo del Toro a Matthew Robbins podle původního scénáře Nigela McKeanda

Hrají:

Bailee Madison (Sally)

Katie Holmes (Kim)

Guy Pearce (Alex)

Jack Thompson (Pan Harris)

 

Guillermo del Toro je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Pro mexický a španělský horor udělal skutečně hodně a dokázal je pozvednout do výšin, o kterých se jim ani nesnilo. A to i tím, že se často ujal role producentské – například doslova geniální „Sirotčinec“. Ale známější je del Toro jako režisér. Stačí jen jmenovat filmy jako „Hellboy“, Blade 2, „Faunův labyrint“ nebo „Princ bez království“. Téměř každý jeho film je unikátní, každý film stojí za to. Vynikají nejen silným scénářem, ale i vizuální stránkou a skvělými herci. Ale Guillermo del Toro jen nerežíruje, píše také scénáře. A to se možná stalo filmu „Nebojte se tmy“ osudným.

 

Katie to většinou sluší, o tom žádná.

Rozhodně nechci tvrdit, že se jedná o špatný film, ale přece jen se z toho dalo vytřískat více. Myslím si, že zde je na vině ale režie, které se ujal doslova neznámý Troy Nixey. To, že je začátečník, je na snímku docela vidět, hlavně proto, že atmosféra není tak hrůzná, jakou by mohla být. A problém je také to, že už v traileru se objeví nejděsivější scéna a navíc je okamžitě odhaleno, kdo jsou ty hlasy v domě. Tohle je chybný marketingový tah a já asi začnu kroutit hlavou nad tím, proč jsou dál točeny filmy, když by stačilo udělat jen pětiminutový trailer, kde by bylo všechno důležité, což se stejně děje. „Nebojte se tmy“ má možnost nalákat na zajímavou atmosféru, naopak, tady by v traileru nemělo být prozrazeno vůbec nic.

 

Malá a skvělá Bailee Madison.

„Nebojte se tmy“ vychází ze stejnojmenného filmu, který však v České republice nikdy uváděn nebyl, a tak je znám pouze pod anglickým názvem. „Don't Be Afraid of the Dark“ byl televizním snímkem, a tak ani není divu, že se k nám nikdy nedostal. Napadá mě srovnání s nově připravovaným filmem Tima Burtona „Dark Dhadows“, který má být natočen také na základě staršího televizního seriálu. Stará tvorba táhne a ne že ne.

Dnes se na Necronomiconu objevila recenze na „Don't Be Afraid of the Dark“, kde byl představen děj, a tak je vhodné oba filmy srovnat. Vůbec nejsou úplně stejné. Původní snímek se zaměřuje na dům, kde se ozývají divné hlasy, kdežto v Guillermově filmu je zaměřeno na malou Sally, která je tou, kdo slyší hlasy a po které příšerky prahnou. Guillermo tak dál pokračuje ve svém díle a ve své fascinaci dětskými hrdiny. Předvedl to už v „Princi bez království“, ale stejně tak i ve „Faunově labyrintu“. Děti jsou pro jeho tvorbu důležité a i sem si dítě přidal, aby byl příběh dramatičtější a komplikovanější, než ten, který byl prezentován na televizních obrazovkách. A tím je i „Nebojte se tmy“ zajímavější.

 

Guy Pearce v asi jediné akční scéně.

Příběh malé Sally – v původním filmu dospělá žena – je silnou podpěrou celého filmu, stejně jako úžasná Bailee Madison, jež dokonale zastiňuje své starší herecké kolegy. Katie Holmes její role většinou příliš nevěřím, ale tohle se jí docela povedlo, Guy Pearce ale neměl moc co hrát. Přesto ani v jednom případě se nejedná o castingový přehmat. Nic to nemění na tom, že film je mírně nevyvážený. Silný rodinný příběh je v kontrastu s poměrně jednoduchým děsem, který je zastupován malými příšerkami – víly zubničky ve skutečně skvělé variaci na tvory vyměňující dětské zuby za mince. Nevyrovnanost je i v tom, že se film tváří jako klasický, skoro až gotický horor, ale pak přijdou poměrně gore scény jako scéna úvodní s dlátem (skutečně hnusná) anebo scéna v závěru se zlomenýma nohama. Když už jsme u triků, musím říct, že jsem zklamaný příšerkami, které se zde vyskytují. Nejsou děsivé, naopak vypadají jako něco, co chce otravovat Saxanu.

 

Vzhledem k tomu, že tohle bylo už v traileru, ve filmu to tak nevyděsí.

Jenže i scénář filmu trpí klišovitostí, jako tím, že malé dívce nikdo nevěří, ale pak se najdou důkazy, o kterých dlouho nikdo nevěděl, a podle kterých se zdá, že všechno je pravda a dívenka si nic nevymyslela. A to nemluvím ani o tom, že všechno je ihned vysvětleno nejen trailerem, ale i na začátku filmu a okamžitě víme, kdo jsou příšerky zač. Závěr je pak docela povedený, i když se rozhodně nejedná o něco, co nám totálně vyrazí dech. Pravda, čekal jsem, že nakonec bude mrtvých víc, ale to není aspekt, podle kterého se hodnotí kvalita snímku. „Nebojte se tmy“ je rozhodně nadprůměrný horor, který můžeme vidět i v našich kinech a myslím, že s ním člověk nešlápne úplně vedle.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář