Day of the Mummy (2014)

15%
A zase jeden zbytečný found footage s mumií.

Day of the Mummy

USA, Venezuela, 2014, 80 minut

 

Režie: Johnny Tabor

Scénář: Garry Charles

Hrají:

Danny Glover (Carl)

William McNamara (Jack Wells)

Nimi (Serah)

Anthony Fanelli (Agent Miller)

 

Já mám mumie rád. Není to úplně tím, že by to sama o sobě byla až tak zajímavá monstra, ale je to spíš tím, že jejich existence je spojena s Egyptem. Egyptská mytologie je moje velmi oblíbená, a tak jsem vždycky zvědavý na každý film, který se jí bude alespoň trochu věnovat. V hororu to platí rozhodně, protože dobrý horor s mumií přítomností jsem neviděl už pěkně dlouho. V poslední době vůbec. Co mi ale hned zkazilo na začátku dojem, to byla ruční kamera, kterou jsme všechno sledovali.

 Pořád je někdo sleduje.

Ano, „Day of the Mummy“ je found footage filmem, kdy na začátku sledujeme jen krátkou ukázku toho, co nás bude provázet po zbytek doby. Je tu krátká scéna, jak se kdesi v tunelech stalo něco ošklivého. Nevíme co, na to je kamera až příliš roztřesená a nejistá. Proto se raději zaměříme na to, co bude následovat. A to je postava Jacka Wellse, který se má stát očima jednoho muže, jenž chce získat tajemný kámen, který je nám na začátku také představen ve zvláštní titulkové sekvenci, jež by se hodila spíš pro nějaký dobrodružný film ve stylu Indiana Jonese.

 I ve tmě je vidí.

Celý film sledujeme Jackovýma očima, respektive jeho brýlemi, v kterých má zabudovanou kameru. Prostřednictvím této kamery ho sleduje i Carl, onen muž, který ho najal. Carla si zahrál Danny Glover, což je pro mě jeden z mála pozitivních aspektů tohoto filmu, který ani není schopen pořádně vyděsit ve scénách, kde byste to čekali. Tady se ale nic podobného neděje a Gloverova statická postava, která jen sem tam vstoupí do děje prostřednictvím malého okénka, se nakonec stane spíše iritující.

 Co se v kobce skrývá za nebezpečí?

Děj je pak nesmírně jednoduchý – jdeme najít legendární kámen, a tak musíme vstoupit do hrobky nějakého faraona v Egyptě. V téhle hrobce ale čeká smrt a bude to tu strašně děsivé, i když tedy ve skutečnosti není, protože to je opět jen provařená polévka s úzkými chodbami, kde se nic překvapivého neděje. Nejhorší ale je, že ty scény jsou opravdu velmi špatně natočené. Tohle už je diletantství nejhrubšího zrna. Točit za každou cenu, aniž bych to uměl, ale jen proto, že na to mám.

 Kdo to asi přežije?

„Day of the Mummy“ je další špatnou ukázkou toho, že asi už není možné natočit dobrý horor s mumií. No dobře, ono to možné je, ale už dlouho se téhle snahy nechopil někdo, kdo by měl dostatečné schopnosti, a to jak ve smyslu napsat dobrý scénář, napínavý, zajímavý, tak i ve smyslu napsat dobrý horor, který by byl schopen alespoň v jedné jediné scéně vyděsit. Tady se nepodařilo dodat ani ten pořádně béčkový nádech, kdy by to bylo alespoň trochu vtipné.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář