Dead Island

90%
Po nějaké době tu máme recenzi na další hororovou hru, tentokrát na skvělý zombie survival "Dead Island". Jestli máte rádi zombie, tohle vážně stojí za to.

 

Dead Island

Vytvořilo Techland, 2011

 

Taky jste si někdy říkali, jak byste se asi zachovali, kdyby svět kolem vás postihla zombie apokalypsa? S „Dead Island“ máte jedinečnou možnost. Všechno začíná tak nevinně. No, nevinně... Vyberete si jednu ze čtyř postav a rovnou se ocitáte na mejdanu na ostrově, kde to vře, sezóna je v plném proudu. Ostrov je plný života, jenže vy to trochu přepísknete. Já jsem si vybral postavu Logana, specialistu na vrhání nožů, takže jsem se s ním v intru trochu ožral. Jaké bylo moje překvapení – no, spíš jeho – když se ráno probudil, kolem bylo spousta krve, živí nikde a za rohem čekalo pár nemrtvých.

Garantuji vám, že tyhle frajery nebudete chtít potkávat. Jsou jako beranidlo.

Hra začíná rovnou jako klasický survival horor. Musíte najít skupinku dalších přeživších, abyste sami přežili. Ale „Dead Island“ je především akční hrou, kde si to se zombíky rozdáte na férovku. Jako zbraň můžete použít skoro všechno, co najdete. Začínáte s pádlem, ale počítejte, že to se vám po pár úderech zlomí. Ale stačí vzít další a pokračovat. Postupem času budete získávat zbraně lepší, silnější a účinnější. Počítejte však s tím, že tím, jak se opotřebovávají, ztrácejí na efektu. Samozřejmě si je pak můžete spravit. Inventář máte omezený, takže se budete muset k opravářskému ponku vracet častěji. Když už u něj budete, klidně si můžete zbraň upgradovat anebo úplně předělat, aby vaše vraždění bylo ještě o něco účinnější. Nebo můžete používat pistole, které se neopotřebují, ale nábojů samozřejmě nemáte neomezené množství.

Hra sází na realističnost a snaží se co nejvíce přiblížit podmínky, které by vás na podobném ostrově čekaly. Samozřejmě nemůžete počítat s tím, že hra je úplně dokonalá, zombie se opakují, není každá jiná, ale je fakt, že kdyby se tvůrci dělali i s tímhle, stráví na hře věky. Navíc aspoň poznáte, která zombie je rychlá, která má nějaké speciální vlastnosti, která třeba exploduje při zabití. V takovou chvíli rozhodně nedoporučuji být v její blízkosti. Zabití nablízko vám způsobí jistou smrt. Vychytané je ale používání různých zbraní. S pádlem zombie prostě umlátíte, ale s mačetou můžete usekávat končetiny, kladivo zase pěkně rozmlátí hlavu na maděru, apod.

Jedno takové beranidlo v akci.

Umírání ve hře je vůbec hodně zajímavé. Vaše postava není schopná umřít, nákaza pro ni neplatí. Když zemřete, stačí pár sekund a jste zpátky, většinou nedaleko místa, kde jste skonali, abyste měli šanci se trochu dát dohromady. I začátečníci tedy budou schopni ve hře pokračovat a plnit úkoly, které jsou centrem dění. V tomto směru hra připomíná klasiku „World of Warcraft“, a to i s vykřičníky a otazníky na mapě, abyste snáze odhalili, kde máte quest splnit. Pro hráče zjednodušení. Je pravda, že kdyby systém neexistoval, hra se výrazně ztěžuje a může hráče odradit. Questů jsou celkem tři druhy. Nejprve jsou tu questy hlavní dějové linie, které vás posouvají v příběhu dále, potom questy epizodní, které slouží hlavně k získávání zkušeností, ale ukazují komplexnost světa, a nakonec questy opakovatelné, díky kterým můžete za stejnou činnost získat zkušenosti, peníze, speciální předměty, atd. Ti, co hrají téměř jakékoli MMORPG nebudou překvapeni.

Molotov je dobrý pomocník.

„Dead Island“ je akční RPG hrou, protože získáváte zkušenosti, které vám zvyšují život a další atributy, ale hlavně vám přidávají body, které můžete použít na speciální schopnosti (Skills), které jsou ve třech různých kategoriích – Speciální schopnost (pro každou za čtyř postav je jiná), Combat (boj) a Survival (schopnosti pro přežití). Každá schopnost přidává nějaké speciální atributy a záleží jen na vás, jak si postavu budete rozvíjet. Rozhodně ale stojí za to rozvíjet skilly v prvním sloupečku, kde jsou vaše speciální schopnosti. Ty vám mohou mnohokrát pomoct.

Hra je hodně promakaná po dějové, grafické i hratelnostní stránce, navíc má i speciální multiplayer, kdy přímo během hry je vám nabízena možnost stisknout klávesu J a napojit se na hru někoho jiného, kde spolu budete plnit quest, který právě máte rozdělaný. Hra sama vyhledává hráče, kteří jsou ve stejné fázi hry jako vy. Společné plnění je pak jednodušší než postup samostatný. Jak hra pokračuje, je mnohem těžší zůstat naživu.

Když se dostane do správného módu, jako vrhač je nepřekonatelný.

Já jsem hrál hru na PC – herní konzoly doposud žádnou nevlastním, ale hra je dostupná pro Xbox i Playstation – a musím říct, že mě dostala. Člověk by zabíjel zombíky klidně několik hodin v kuse, že by i zapomněl spát. Ale kterým hráčům se tohle nestalo i s jinými hrami? Hra má několik málo nedokonalostí, jako nejasnosti v ukládání hlavně ve chvíli když plníte nějaký quest, v kterém máte doručit předmět, ale zvyknete si. Navíc, když si zhasnete, pustíte si zvuky do sluchátek a budete třeba plnit misi v hotelu, slibuji vám pořádně hororový zážitek.

 

Minimální hardwarové nároky:

Procesor: Minimálně procesor Core2Duo 2366 GHz

Operační paměť: Windows XP 1 GB, Windows Vista 2GB

Grafická karta: ATI 2600XT 512MB VRAM (GeForce 8600GT)

Harddisk: 15 GB a více

 

Doporučené hardwarové nároky:

Procesor: Procesory s výkonem vyšším než 2,66 GHz

Operační paměť: Windows 7, 1 GB, Windows Vista 3GB

Grafická karta: GeForce 9600 nebo výkonnější

 

Hodnocení: 90%

Hororové hry (zombie, gore)

Recenzovaný titul můžete objednat online na PC nebo Xbox.


Přidat komentář