Death Note: Zápisník smrti 1

90%
Konečně se dostáváme na mangu, která rozhodně stojí za to. Vůči Japoncům se nevyplatí mít předsudky. Jejich komiksy rozhodně mají co říct.

Death Note: Zápisník smrti 1

Vydalo nakladatelství Crew, 2011 (dotisk 2012), 189 Kč

 

Scénář: Cugumi Óba

Kresba: Takeši Obata

 

Co si budeme povídat, manze jsem nikdy moc nedal. Ne, že by mě nezajímala, naopak, slyšel jsem o ní hodně dobrého, ale prostě jsem si nikdy žádnou mangu nekoupil. V knihkupectví jsem ale takhle jednou uviděl první díl mangy „Death Note: Zápisník smrti“ a řekl jsem si, že by to možná přece jen stálo za to, protože tohle je manga o látce, která mě docela zajímá, navíc je to něco, co se skvěle hodí na recenzi na Necronomiconu. Není to klasický horor, spíš drama s hororovými a mytologickými prvky, ale přesto si myslím, že se tenhle komiks na Necronomicon rozhodně hodí, nemluvě o tom, že tu mám recenze i na další komiksy, které rozhodně hororové nejsou. Snad mi to odpustíte.

Obálka českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 1.

Pro ty, co mangu čtou, to není nic nového, ale proto, že je tohle první recenze na mangu, kterou tu zveřejňuji, tak myslím, že stojí za to si říct trochu o tom, jak manga skutečně vypadá a proč je rozdílná. Čte se jinak, odzadu a zprava doleva. Je to pro nás nové, ale snadno si na to zvyknete. Manga je tímhle způsobem kreslena proto, že Japonci tak prostě čtou. Je to sice výrazná odlišnost, ale pochopitelná. Vše by se muselo zrcadlově obracet, protože bubliny by musely být opačně. Tohle je jednodušší způsob, jak mangu zachovat, je to i požadavek společnosti, která vlastní práva, a nakonec je tak zachováno i to, že se jedná o komiks, který není evropský a ani americký.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 1.

Když se nad příběhem komiksu „Death Note“ zamyslíte, je to vlastně strašně jednoduché, ale jakmile se do něj začtete, je to síla. Ten příběh je tak promyšlený a zároveň se před vámi vrství a dál se rozšiřuje a zvětšuje, nabývá na síle s tím, jak se dostáváte dál, jak zjišťujete další okolnosti o tom, jak zápisník smrti funguje. Light je neobyčejný kluk. Je skoro geniální, velmi vyniká ve škole a to na národní úrovni. A právě jemu se do rukou dostává zápisník smrti. Stačí do tohoto zápisníku napsat jméno nějakého člověka, toho si v hlavě představit a tento člověk zemře. Jak říkám, myšlenka celkem jednoduchá, ale vpravdě geniální.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 1.

Zápisník smrti je obvykle majetkem smrtonošů, božstvo smrti, ale když se dostane do rukou člověku, tento se se zápisníkem stává propojený. A spojuje se i s původním vlastníkem, smrtonošem. Light se tak seznamuje se smrtonošem Rjúkem, který ho od chvíle, co Light na zápisník sáhl, bude doprovázet. Jak naložit se zápisníkem smrti? Jak ho využít? A využít ho vůbec? Jakmile o tomhle začnete přemýšlet, musíte si položit i otázku, co byste s takovou věcí dělali vy. Osobně jsem docela rád, že takové zápisníky neexistují, alespoň doufám, protože to by byl opravdu masakr.

Ukázka z českého vydání mangy Death Note: Zápisník smrti 1.

„Death Note: Zápisník smrti“ rozhodně není pro každého a myslím si, že je to dospělejší verze mangy, i když nikoli úplně dospělá. Kresba je přece jen místy stále spíše mírnější a není zde nic, co by výrazně šokovalo. Myšlenky, které jsou zde však prezentovány, jsou dostatečně silné, téměř až filosofické. Osobně se těším na další díly a docela jsem napjatý, jak to bude pokračovat. Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takhle dostala. „Death Note: Zápisník 1“ to ale zvládl dokonale. 90 % jen proto, že tohle je seznámení se a že si myslím, že to může být ještě lepší.

 

Knihu Death Note: Zápisník smrti 1 vydalo nakladatelství Crew – zakoupit knihu.

Hororové knihy (příšery, komiks, vrazi, děti)


Přidat komentář