Death Note: Zápisník smrti 5

80%
"Death Note: Zápisník smrti 5" je pokračováním příběhu, který mě nadchnul, pokračováním, o němž nevím, co přesně si myslet. Jak to bude asi dál?

Death Note: Zápisník smrti 5

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 199 Kč

 

Scénář: Cugumi Óba

Kresba: Takeši Obata

 

Kniha „Death Note: Zápisník smrti 5“ je první díl téhle skvělé mangy, u kterého jsem si říkal, že se příběh vyvinul směrem, který mi úplně tolik neříká. Tohle je spíše subjektivní pohled, ale osobně mám radši, když je linie děje na určité úrovni a neroste do prostoru. Například pokud se příběh odehrává jen na malém městě, jeho přesah do celého světa je spíše autorskou berličkou, kdy na malém prostoru už spisovatel prostě nevěděl, o čem psát, aby to zůstalo zajímavé. Nabízí se pak otázka, proč neskončit dříve, než bude pozdě?

Obálka mangy Death Note: Zápisník smrti 5.

Podobný pocit jsem měl ve chvíli, kdy jsem pátou knihu mangy „Death Note: Zápisník smrti“ začal číst. Najednou už to není jen souboj mezi Lightem a L. Kromě toho, že do děje přibyla Miso, která tvoří jeho pevnou součást, i když spíše vedlejší, důležitější je, že se do hry dostává skutečně velký hráč, tak nějak nečekaně, nepřipraveně. V manze nebyly žádné náznaky toho, že by mělo k něčemu podobnému dojít, a tak mám pocit, že je to skutečně jen otevření dveří, za kterými by se mohl skrývat větší příběh. Ten dosavadní už by asi neměl takový náboj.

Ukázka z mangy Death Note: Zápisník smrti 5.

Zásadní zvrat asi prozradit mohu, protože se stejně jedná o informaci, která je uvedena v anotaci knihy. Do hry se totiž dostává velká společnost Jocuba, která se snaží ovládnout trh. Svého dosahuje tím, že se zbavuje osob, jež jsou důležité pro její konkurenty. Nečiní tak však normálním způsobem, tedy tak, že by konkurenční zaměstnance přetahovala nebo zabila standardní způsobem, ale zdá se, že využívá služeb Kiry. Je skutečně možné, že by se Kira přidal na jejich stranu?

Ukázka z mangy Death Note: Zápisník smrti 5.

Postavení jednotlivých osob v ději se nám mění a myslím, že čtenář bude mít co dělat, aby se v tom trochu zorientoval. Není to nakonec tak těžké, i když zorientovat se ve všech těch pravidlech, která deník má, to už není sranda, hlavně proto, že je v praxi ani nevidíte používat. Na první pohled je vidět, že jsou vymyšlená prostě proto, aby byla vymyšlená, aby zde bylo ještě něco navíc ke klasickému příběhu. Beru to jako bonus, ale docela by mě zajímalo, jestli se v pravidlech ještě orientovali sami autoři. I když předpokládám, že je měli všechna sepsaná na nějakém místě, kde se k nim mohli snadno vrátit.

Ukázka z mangy Death Note: Zápisník smrti 5.

„Death Note: Zápisník smrti 5“ rozhodně není výrazným poklesem v kvalitě příběhu, to zase ne. Kresba je stále dobrá a scénáristicky si myslím, že je komiks dále skvěle promyšlený, ale musí nás o tom přesvědčit i další díly. Na základě tohoto dílu bych si nebyl tak jistý tím, že se bude děj ubírat správnou cestou a nerozplizne se jen do něčeho, co ani nebude pořádně uzavřeno, ale zatím bych Japoncům věřil. I když se rádi rozepíší a tvoří nekonečné série, „Death Note“ není ten případ.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové knihy (příšery, komiks, vrazi)


Přidat komentář