Demoni 2... l'incubo ritorna (1986)

70%
Italská klasika se jen o rok později dočkala neméně zdařilého pokračování.

Dèmoni 2... l'incubo ritorna

Itálie, 1986, 88 minut

 

Režie: Lamberto Bava

Scénář: Dario Argento, Lamberto Bava, Franco Ferrini a Dardano Sacchetti

Hrají:

David Edwin Knight (George)

Nancy Brilli (Hannah)

Coralina Cataldi-Tassoni (Sally Day)

Bobby Rhodes (Hank)

 

„Démoni“ je snímek, který se stal poměrně oblíbený, a to i díky tomu, že to bylo zase něco trochu jiného, než z Itálie normálně chodilo. Jednalo se o snímek, který navazoval na americké kousky, jako jsou „Fright Night“, ale obecně filmy, které se nesly v duchu nové vlny hororových komedií. Nutno ale Italům nechat, že byli schopni natočit snímek, který byl děsivý a trikově na úrovni. V tomhle stylu pokračovalo i druhé pokračování, které se na světlo světa dostalo jen o rok později.

Asia Argento ještě jako dítě školou povinné.

U filmu se sešel stejný tým jako v případě prvního dílu a na těch jménech je znát, že to jsou skutečně legendy. Lamberto Bava není jen synem svého otce, ale osobitým tvůrcem, Dario Argento je italská legenda, pro mě jeden z nejzajímavějších režisérů, a nakonec i Dardano Sacchetti, scenáristická hvězda, která jako by byla u všeho důležité v italské žánrové kinematografii v druhé polovině 20. století. Nechtěl bych pak opomenout ani přítomnost teprve jedenáctileté Asii Argento, dcery slavného režiséra.

Chlapec se vrátil domů...

Příběh tohoto snímku je v podstatě o tom, že se démoni znovu dostávají mezi lidi, a to prostřednictvím televizního vysílání. Přechod démona do našeho světa je trikově nápaditý, ale to je koneckonců celý film. Pak už jde v podstatě jen o to, kdo přežije a komu se podaří démony skutečně zneškodnit. Anebo kdo se v démona změní a půjde po ostatních, které měl rád nebo je znal.

Přišla návštěva, tetičky z venkova.

Tvůrci stále sázejí na to, že to místy není až tak vážné, ale pak vás naprosto dostanou skvěle děsivou přeměnou. Toho humoru je zde trochu méně a film je hodně vyladěný docela tvrdou hudbou, která celkovému prožitku dává ten správný nádech. Jediná škoda je zde pak v tom, že scénář není moc propracovaný, jde opravdu jen o to, aby se vytvořil rámec pro příchod démonů a mohlo dojít na pořádně děsivý survival, místy trochu ve stylu legendárního snímku „Evil Dead“.

Něco ještě přichází.

„Dèmoni 2... l'incubo ritorna“ je snímek, který má se svým prvním dílem celkem hodně společného, až by se dalo hovořit o vykrádání vlastního filmu, ale nic to nemění na tom, že tohle je parádní béčková zábava, která nadchne i náročnější, protože trikově je snímek prostě nádherný. Právě tam, kde ztrácí snímek na scénáři, tam získává na efektech a maskách jednotlivých démonů.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (zombie, gore, příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář