Den mrtvých (1985)

80%
George A. Romero a jeho klasika, která se zapsala jako třetí díl geniální zombie trilogie. "Den mrtvých" se na zombie survival dívá zase trochu jinak.

 

Den mrtvých

Day of the Dead

USA, 1985, 102 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero

Hrají:

Lori Cardille (Sarah)

Terry Alexander (John)

Joseph Pilato (Kapitán. Rhodes)

Jarlath Conroy (William McDermott)

 

Skoro by se chtělo říct, že tohle je geniální zakončení zombie trilogie, ale George A. Romero svoje dílo obohatil o další tři filmy o nemrtvých, a tak vytvořil sextalogii, která v subžánru nemá obdoby. Ale právě první tři filmy jsou těmi stěžejními, které určily, jak bude žánr dál vypadat, které daly i základy pro seriál (ať už v komiksové nebo televizní podobě), jakým je „The Walking Dead“. Od filmu „Noc oživlých mrtvol“ přes „Úsvit mrtvých“ se Romero dostal až ke „Dni mrtvých“ a opět dokázal svoje mistrovství.

Nádherná studie páteře.

Epidemie, která mění lidi v nemrtvé, dávno ovládla svět a skupinky přežívají v bunkrech pod zemí, v kterých je spousta elektřiny. Jak je ta vyráběna, to je trošku záhada, ale nebudeme bazírovat na maličkostech, těch by se dalo najít více a chyby v logice zde jsou, což je škoda. Ale důležitý je, stejně jako u ostatních romerovek, příběh, jenž je i zde silný a znovu se snaží o společenskou kritiku. Opět úspěšně.

Mistrovství Toma Saviniho. Když jsem to viděl jako dítě, měl jsem z toho noční můry.

Ve středu zájmu je skupinka přeživších žijící v podzemním komplexu, kde je část vojáků a část vědců, která se snaží s nemrtvými pracovat. Mezi nimi je i doktor, kterému všichni říkají Frankenstein a ani není těžké pochopit proč. Je skutečně šíleným vědcem, jak má být, pohrává si s nemrtvými, má minimum morálky a je schopný jednoho nemrtvého dokonce učit – snaží se jej přeměnit zpátky na člověka. Ano, i v těch nejhorších okamžicích civilizace si lidé hrají na boha a jejich amoralita je nakonec zabíjí.

Jedna z nejděsivějších scén filmu.

Ale Frankenstein není jedinou postavou, která není tak úplně kladná. Celé vojenské osazenstvo podzemní základny tvoří zelené mozky, jež dostávají pejorativnímu podtextu tohoto označení. Jejich velitel kapitán Rhodes je hloupý magor, který umí střílet, ale to je tak všechno, co dokáže. I jemu se dostane náležitého trestu, a to rovnou z rukou nemrtvého, který ho zastřelí. Ano, slyšíte správně. Ale přesně tohle je ten vývoj, který dokázal Romero zachytit a přeměna nemrtvého zpátky v člověka – nebo alespoň tento pokus – se zdařil a s Bobem, jak je nemrtvý pojmenován, budete soucítit. A jeho finální gesto je skutečně parádní. S Rhodesem moc soucítit nebudete, a tak mu i popřejete příjemné roztrhání na půl, které je jedním z nejefektivnějších ve filmové historii vůbec. Aby také ne, když za ním stojí Tom Savini, génius gore, a mimo něj také Gregory Nicotero, s jehož dílem jsme se blíže mohli seznámit právě v seriálu „The Walking Dead“, který od druhé sezóny také vede a režíruje.

Tom Savini je prostě génius gore.

„Den mrtvých“ je pro některé tím nejlepším, co kdy George A. Romero natočil. Vzhledem k tomu, že já film znám již dávno – mám pocit, že to byla moje první romerovka – je to i pro mě srdeční záležitost a rád se na něj podívám. I když jsou zde některé charaktery poměrně ploché, je to jeden z mála filmů, u kterého mi nevadí happy end. Snad je to i tím, že v zombielandu happy endy neexistují a my si můžeme jen domýšlet, jak to s hrdiny asi dopadlo. Dobře? O tom silně pochybuji.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář