Deník mrtvých (2007)

65%
George A. Romero a nemrtví, to je symbióza, která dohromady prostě funguje a my za to můžeme být jen rádi. I když kvalita Romerových filmů mírně opadá, pořád je lepší, když točí, než aby netočil.

 

Deník mrtvých

Diary of the Dead

USA, 2007, 95 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero

Hrají:

Michelle Morgan (Debra Moynihan)

Joshua Close (Jason Creed)

Shawn Roberts (Tony Ravello)

Amy Ciupak Lalonde (Tracy Thurman)

 

V roce 2005 se George A. Romero vrátil k tomu, co umí nejlépe – natáčet zombie horory. Hned o dva roky později natočil další příspěvek ke své sáze, který dostal název „Deník mrtvých“. Proč pořád natáčet zombie horory? Tak hlavně proto, že je to jeden z velmi oblíbených subžánrů, který v současné době překypuje kvantitou a kvalita se vytrácí. Romero je jedním z těch, kterým tyhle filmy jdou a udržují jejich úroveň poměrně vysoko, i když je pravda, že ta úplně nejlepší léta už má za sebou s takovými legendami jako jsou „Noc oživlých mrtvol“, „Úsvit mrtvých“ a „Den mrtvých“.

 

Ne, tenhle film rozhodně nezačíná nevinně.

„Deník mrtvých“ je v podstatě filmem, kterým se Romero snaží svojí tvorbu přiblížit modernímu publiku, a to za využití moderního principu, který se v posledních letech využívá velmi často. „Deník mrtvých“ v tomto směru není ničím jiným než variací na filmy jako Záhada Blair Witch a „Paranormal Activity“. Sledujeme skupinku mladých lidí, která s sebou má kameru a poměrně náruživého kameramana, který chce natočit prostě všechno. Romero využívá skupinku teenagerů, ale když už nic jiného, děla jejich charaktery poměrně zajímavými, což znamená, že nejsou až tak protivní a jejich jediným zájmem není sex, i když i zde se překvapivě objeví odhalená ňadra, i když nikoli v tom smyslu, jak je pro moderní horor obvyklé.

 

Během natáčení už si byli všichni trochu nejistí.

Skupina mladých studentů natáčí hororový film v rámci studia. V jednu chvíli se dozví o problémech, k nimž došlo. A tak se opět nedozvídáme, jak nákaza vznikla, ale dobře víme, že se šíří a že před ní nikdo není v bezpečí. Skupinka se snaží přežít, ale příliš se to nedaří. Jsme svědky silných momentů, které jsou pro zombie horory typické, i když v podstatě již klasické. Stejně mě docela dostala scéna, kdy si mladá řidička vystřelila mozek proto, že přejela tři lidi a neměla jistotu a už ji ani nemohla najít, zda již byli proměnění anebo ještě ne. Zbytek je v podstatě klasickým bojem o přežití a hledáním úkrytu, který stejně většinou znamená pouze jediné – nebezpečí a riziko smrti, která nikdy není úplnou konečnou.

 

Natočit film, o nic víc přece nejde.

Zklamáním je gore, které bývalo odpudivější a promakanější. Od té doby, co se o vnitřnosti nestará Tom Savini, už to prostě není ono, i když jedno poměrně pěkné vyvrhnutí tu bylo. Ale film je hlavně o tom, jak skupinka dopadne a jestli bude natočený film. Mladý kameraman Jason se snaží zachytit všechno, co může, trochu to sestříhá a rovnou to rozešle na internet. I když je jeho komentářem, že se snaží pomoct lidem, největší odměnou je pro něj 72 000 návštěv za 8 minut. Jeho zahleděnost do sebe a do svého díla se projevuje i ve chvíli, kdy má konečně možnost nasnímat scénu, kterou chtěl udělat pro svůj film. Kamarádka je pronásledována zombie, ale on ji nepomůže, protože chce mít dobrý záběr. Raději ji nechá pronásledovat.

 

Je to šerif? Není to šerif?

„Deník mrtvých“ už se jen těžko může vyrovnat tomu, co Romero natočil ve svých začátcích, ale i tak je to film, který má svou úroveň a není jen obyčejným rozmělňováním žánru. Jestli máte rádi zombie horory, tak tenhle vás určitě neurazí a navíc zde stále najdete dostatek sociální kritiky, která nám ukazuje, jak směšní někdy jsme a jací hajzlové lidé dokáží být.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (zombie, survival)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář