Volání smrti (1970)

60%
Výborný Vincent Price v ne až tak výborném filmu.

Volání smrti

Cry of the Banshee

Velká Británie, 1970, 91 minut

 

Režie: Gordon Hessler

Scénář: Tim Kelly a Christopher Wicking   

Hrají:

Vincent Price (Lord Edward Whitman)

Essy Persson (Lady Patricia Whitman)

Hilary Heath (Maureen Whitman)

Carl Rigg (Harry Whitman)

 

Nějak jsem si nedávno uvědomil, že jsem už pořádně dlouho nedal šanci nějakému filmu s Vincentem Pricem. Je potřeba to tedy napravit a dorazit resty, které s touhle hororovou hereckou legendou ještě mám. Nejprve mi pohled padl na snímek „Volání smrti“ musím uznat, že tyhle historické horory nejsou příliš můj šálek čaje, ale Vincent má prostě velké charisma. A ten jeho hlas!

 Že by sabat?

Vincent Price, už trochu klasicky, hraje lorda na jednom podivném panství, z kterého jako kdyby ani nevycházel, což ale vůbec nevadí, protože ve svém sídle má dostatek zábavy. Má totiž něco jako inkvizitorské právo, takže může rozhodovat o tom, kdo je čarodějnice a kdo nikoli. Jasně, hlavně je už od začátku ukázáno, jak si tenhle kult muži vybudovali jen proto, aby trestali ženy, které jim nedaly.

 Hlavně klid!

Čarodějnice podle všeho někde v okolí městečka skutečně jsou a Lord Whitman (Price) se tak pasuje do role toho, kdo je všechny vyhladí, aby tak své poddané zachránil. Jenže jak se ukazuje, čarodějnice jsou zde mocné a je těžké je zabít, nemluvě o tom, že možná všichni poddaní ani nejsou přesvědčeni, že jim ženštiny skutečně škodí. A co když po okolí obchází něco ještě horšího? Je vytí, které po každé smrti slyší, skutečně jen psím?

 To je ale ksicht.

Snímek se snaží místy trochu budovat atmosféru, ale mnohem lépe než hororová atmosféra mu jde spíš krutost a její zobrazení. Snímek není příliš naturalistický, ale přece jen ta krutost na ženách je zde zobrazena dostatečně dobře na to, aby se ti, co tohle nesnáší, odvraceli, a ti, co tohle provozují, radovali nad tím, co vidí. Já osobně tohle prostě nechápu. Čarodějnictví je jedno z největších svinstev, které si chlapi vymysleli.

 Ženy v tomhle filmu trpí.

Co si budeme namlouvat, dávám snímku body mimo jiné i za to, že si vybralo zajímavé téma a ukazuje ho přesně tak, jak to tenkrát nejspíš probíhalo. Každá žena musela mít obavu, pokud se na ní podíval nesprávný chlap a pokud mu ona řekla ne. V tomhle je snímek dobrý, v dotažení dějové linie do zajímavého konce už nikoli. Po nějaké době vás to klidně může přestat bavit.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář