Dentista (1996)

60%
Když se návštěva u zubaře skutečně změní v horor.

Dentista

The Dentist

USA, 1996, 92 minut

 

Režie: Brian Yuzna

Scénář: Dennis Paoli, Stuart Gordon a Charles Finch

Hrají:

Corbin Bernsen (Dr. Alan Feinstone)

Linda Hoffman (Brooke Feinstone)

Michael Stadvec (Matt)

Ken Foree (Detektiv Gibbs)

 

Máte rádi zubaře? Já tedy rozhodně ne. Nechodím k zubaři už pěknou řádku let. Asi se tím i trochu chlubím, ale je mi jasné, že ona přijde doba, kdy prostě budu zubaře potřebovat a že to bude bolet ještě víc, než kdybych chodil pravidelně. Jenže já a doktoři... to je prostě věčný boj. Rozhodně jsem se pak obával toho, co ve snímku „Dentista“ vlastně uvidím, protože ona sama ordinace je docela hororové prostředí.

 Neboj, maličká, bude to bolet.

Osobně by se mi více zamlouvalo, kdyby se film v češtině jmenoval „Zubař“, ale tady si prostě distributor neodpustil onen cizí výraz. To ale nevadí, protože ve filmu dostanete přesně to, co očekáváte. Jeden pořádný horor ze zubního křesla, horor, který si rozhodně nepřejete zažít, i když to, co většinou sami prožíváte, má k hororu někdy až neskutečně blízko. Jenže to je váš zubař příčetný, pravděpodobně.

 Mark RufFalo

Teď si představte, že je váš zubař magor. Tím je i doktor Alan Feinstone. On by ani nebyl, protože jeho den začal celkem normálně. Začal nadávat na svou ženu, která mu pořádně nevyprala, a pak se odebral do práce. Jenže se vrátil, a to neměl dělat. Zjistil totiž, že jeho ženuška má poměr s údržbářem. Jako ono je celkem debilní nechat mladou a krásnou ženu doma samotnou, když ten hodinový manžel, nebo co to bylo, má tělo jako z magazínu. Samozřejmě, že manželku a chlapíka chytnul v nejlepším.

 Kuř, nebo mu ho ustřelím!

V tu chvíli se Alan začíná hroutit. Problém je, že i přes toto zjištění zamíří do své zubní ordinace a začne si zvát jednotlivé pacienty. Překvapivě ale všude vidí svou ženu. A zjištění se mu opakuje před očima a on začíná zuřit. Ne, v tom křesle pacienti nezažijí nic hezkého. A vlastně ani divák ne. I přesto, že snímek není nějak extra krvavý, jsou zde scény, které útočí na vaše strachy, na vaši nechuť k doktorům a obavy z toho, co vám zubař zase jednou provede. On to možná myslí dobře, ale tenhle... tenhle už neví, co dělá.

 Pan doktor se jen podívá.

„Dentista“ je dobrý film, i když nemusí naplnit vaše očekávání. Tohle opravdu není něco, co je extra krvavé, ale já si myslím, že právě zvolená cesta menšího naturalismu, je v tomhle případě ku prospěchu věci. Zubní křeslo je natolik známé prostředí, že si dokážete děs snadno domyslet a budete při některých scénách přivírat oči, protože jinak by se vám mohlo udělat opravdu špatně.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore, vrazi)


Přidat komentář