Dexter (2. sezóna)

95%
Dnes se dostáváme ke druhé sezóně seriálu "Dexter". První sezóna nechala hodně otevřeného, ale co se teprve stane ve chvíli, kdy jsou Dexterovy oběti objeveny?

 

Dexter: 2. série

12 dílů, 2007

 

Tvůrce: James Manos Jr.

Hlavní postavy:

Michael C. Hall (Dexter Morgan)

Jennifer Carpenter (Debra Morgan)

Lauren Vélez (Maria LaGuerta)

David Zayas (Angel Batista)

 

Bylo možné překonat první sérii? Mnoho seriálů doplácí na to, že jim prostě dochází dech. I „Dexterovi“ se to s jednou sezónou stalo, ale rozhodně nelze mluvit o tom, že by právě druhá sezóna byla poklesem kvality, naopak. Zůstáváme u toho, že „Dexter“ nás dokáže děsit, stejně jako jsme ohromeni jeho snažením, jeho velmi unikátním a jedinečným bojem za spravedlnost, který je naučeným reflexem, chováním osoby, v kterou Harry – Dexterův adoptivní otec – svého syna proměnil, aby Dexter mohl fungovat ve společnosti, která psychopaty odmítá. Tak ono se není moc čemu divit.

To je správná dvojka.

Osud si s Dexterem ve druhé sérii zle zahrává. Nejen, že se musí vyrovnávat s tím, co musel udělat na konci první série, ale navíc došlo k tomu, že byla objevena všechna těla, která kdy zabil. A nejlepší na tom je, že vyšetřování probíhá na jeho oddělní a jsou do něj zapojeni všichni jeho známí a přátelé – včetně něj samotného. Ale pouze jeden člověk Dextera skutečně podezřívá – seržant James Doakes. Doakes nenechá Dextera spočinout a sleduje jej na každém kroku. Snaží se najít jediný důkaz pro to, aby mohl Dextera usvědčit. A s tímhle problémem se musí Dexter vypořádat.

Dexterova femme fatale.

Jenže není to Doakes, který je pro Dextera největší hrozbou, nakonec jím je pro sebe on sám. Jeho vztah s Ritou se sype na hromádku a jediné, co mu pomůže vysvětlit problémy, kterými Ritu trápí, je jeho fiktivní drogová závislost. A tak začne docházet na léčbu. Právě zde se seznámí s Lilou Turnay, mladou ženou, která má také problémy, která je podobně temnou osobou jako Dexter sám. A přitažlivost zafunguje a Dexter se s Lilou velmi spřátelí. Považuje jí za svou spřízněnou duši, ale je to právě temnota, která je spojuje, temnota, která je v Lilině srdci ještě o něco temnější. Dexter má svůj kodex, ale Lila chce jen jeho a je ochotná udělat cokoli. Klidně jej i zabít.

Dexter se tedy musí vyrovnávat s mnoha úskalími, která na jeho cestě čekají, a to ani nemluvím o tom, že sám o sobě mnohdy pochybuje. Následovat stezku, která mu byla Harrym vytyčena, je náročné a on si uvědomuje, že je vlastně loutkou svých pravidel. Jeho postava je skutečně propracovaná a promyšlená a stále více objevujeme jeho hloubku a zákoutí, které jsou někdy až příliš temné. Ale i přesto, že sledujeme, jak Dexter vraždí, víme, že Ritě lže a nedokáže k ní cítit to, co ona k němu, stejně je pro nás Dexter tou postavou, kvůli které chceme seriál sledovat dál a dál.

Mistr v akci.

Ve druhé sérii se objevuje jedna postava, kterou jsem si osobně zamiloval, a myslím, že nejsem jediný. Debra jej milovala velmi náruživě. Tou postavou je agent Lundy v podání skvělého – čím staršího, tím charizmatičtějšího – Keitha Carradina. Agent FBI je povolán proto, aby řešil záhadu těl, která byla nalezena v moři, a jak se nakonec ukáže, je k nim přiřazen i vrah. Ale každému asi dojde, že tím usvědčeným nebude Dexter sám, i když je vrahem označovaným jako „Bay Harbor Butcher“.

Že by výčitky svědomí?

Druhá série je výtečným pokračováním té první a jen nám ukázala, že tenhle seriál má pořád kam jít. A pro další díly stanovil laťku skutečně hodně vysoko, což se pro třetí sezónu ukázalo určující a ona se stala zatím tou nejslabší, kterou jsme mohli sledovat. Ale i tak je její úroveň velmi vysoká.

 

Hodnocení: 95%

Hororové filmy (gore, vrazi, seriály)


Přidat komentář