Dexter (4. sezóna)

95%
Seriál se znovu zvedá a po třetí sezóně, která mnohé zklamala, je tu jedna z nejlepších sezón, která má naprosto dokonalý závěr. Jen se podívejte sami.

 

Dexter: 4. série

12 dílů, 2009

 

Tvůrce: James Manos Jr.

Hlavní postavy:

Michael C. Hall (Dexter Morgan)

Jennifer Carpenter (Debra Morgan)

Lauren Vélez (Maria LaGuerta)

David Zayas (Angel Batista)

 

Od čtvrté sezóny se „Dexter“ zase zdvihá vzhůru, a to hodně silně. Pokud jste si mysleli, že mu po třetí sérii došel dech a on se bude jen propadat, tak právě čtvrtá vás přesvědčí o tom, že všechno je v pořádku, jede se dál a vy jste vystaveni dalším temným osudům hlavního hrdiny, který tentokrát musí čelit novému vrahovi, který je možná lepší než on sám. A to Dextera trochu točí. Vrah se stane jeho posedlostí, což se mu ani trochu nevyplatí.

Trinity se objevuje na scéně.

Trinity je pojmenování vraha, který podle všeho nemá na svědomí pouze ženy, které byly nalezeny v současnosti v Miami. Na scéně se totiž znovu objevuje agent Lundy, a je to setkání příjemné, byť bohužel nečekaně krátké, který nám vysvětluje, že vraždy žen jsou vzorem, který se v historii opakuje s železnou pravidelností. Již několik desítek let je na scéně vrah, který vždy zavraždí tři ženy a pak se na nějakou dobu vypaří. Je jasné, že půjde o staršího člověka, který však to, co dělá, ovládá mistrně a policie i další orgány jsou na něj krátké. Nikdo nemá stopu, pouze agent Lundy o něm ví, zná jeho vzorec a myslí si, že by ho právě v Miami mohl dopadnout.

Trinity jeho šťastná rodina.

Ale tohle není všechno, co agent Lundy způsobí. Vrací se na scénu i do Debřina života, která je z toho notně rozhozená. Ale samozřejmě to nemůže skončit jinak, než že se s Lundym dá opět dohromady. O to bolestivější jsou události, ke kterým následně dojde a které mají své odůvodnění v samotném závěru. Ne, nechci prozrazovat moc. Ve středu zájmu Dextera i Lundyho je pátrání po záhadném Trinitym. Dál v pátrání se dostává Dexter, který vrahovu totožnost poměrně rychle odhaluje, srovnává jej se sebou, ale navzdory svým předpokladům zjišťuje, že Trinity není takový samotář, jak se zdá, ale že je to ve skutečnosti velmi rodinný typ, přátelský člověk s dobrým srdcem.

Ani Debře není dopřáno trochu toho klidu.

Ne, všechno není taková pohádka, jak se na první pohled zdá. Dexter se s Trinitym seznamuje osobně, stávají se z nich přátelé, což je věc, která se nikdy neměla přihodit. Jako kdyby se Dexter snažil naučit, jak milovat svou rodinu, jak se začlenit do společnosti. A právě Trinity má být tím, od koho tyhle dovednosti okouká. Ale vrah není nejlepším učitelem, a už vůbec ne ve chvíli, když zjistí, že ten přátelský muž je také někdo jiný, než kým se zdá a za koho se vydává. Dexter se o Trinityho postará, jako se postaral o všechny osoby, které se mu kdy dostaly do hledáčku. Ale s Trinitym to bylo jiné. Trinity byl přece jen lepší než jiní. A Dexter to poznal přímo na sobě. V jedné z nejsilnějších scén celého seriálu se vrací domů a zjišťuje, že zabití Trinityho přišlo až příliš pozdě.

Jeden z nejosudovějších okamžiků celého seriálu.

Osobou, která je v hlavním dění seriálu je tedy Trinity, vrah s tváří Johna Lithgowa, kterého jsme mohli vidět jako otce Jamese Franca ve Zrození Planety opic. Přiznám se, že se na toho herce už nemohu dívat stejně, ani když hraje kladnou postavu. Jeho Arthur Mitchell, jak zní Trinityho pravé jméno, je neskutečným vrahem, tak silnou osobností, až to mrazí.

Myslel jsem si, že čtvrtá sezóna pro mě zůstane tou nejlepší. Ale pak přišla sezóna pátá, která mi opět dokázala vyrazit dech. Dextera si oblíbíte a budete jen přemýšlet o tom, jak bude schopen vyrovnat se s tím, že je otcem samoživitelem, což je úloha, která je pro sériového vraha nepříliš šťastnou událostí.

 

Hodnocení: 95%

Hororové filmy (gore, vrazi, seriály)


Přidat komentář