The Oblong Box (1969)

60%
Vincent Price a Christopher Lee v jednom filmu!

The Oblong Box

Velká Británie, 1969, 96 minut

 

Režie: Gordon Hessler

Scénář: Lawrence Huntington a Christopher Wicking

Hrají:

Vincent Price (Julian)

Christopher Lee (Dr. Newhartt)

Rupert Davies (Kemp)

Uta Levka (Heidi)

 

Když jsem si všiml, že ve filmu hrají Vincent Price a Christopher Lee, které osobně považuji za největší hororové herecké legendy, jaké se kdy na plátně objevily – ostatní ani zdaleka nezatracuji, ale tihle dva jsou pro mě prostě nejlepší – říkal jsem si, že snad ani není možné, že mi takový snímek unikl. Přesto se tak stalo a já jsem rád, že jsem konečně dostal možnost to napravit.

 Když si lehnete na sporák.

Snímek „The Oblong Box“ se soustředí především na postavu Juliana, kterou si zahrál Vincent Price. Christopher Lee se zde neobjevuje přímo v malé roli, ale přece jen nedostává tolik prostoru jako jeho americký kolega. Film je ale natočen v britské produkci a je patrné, že zde byla především snaha prezentovat něco jako gotický příběh, který má ve svém středu temné tajemství.

 Hlavně pořádnou krabici!

V první řadě se soustředíme na Vincenta Price a na to, že žije ve velkém domě, kde má jeden pokoj i jeho bratr, jenž je nakažen nemocí, která ho zabíjí. Jeho obličej už nevypadá tak, jak by měl vypadat. Člověk nechce být nikdy moc zavřený, a tak se stane, že se Edwardovi, jak se Julianův bratr jmenuje, podaří uniknout. Ve městě, kde žijí, se začíná objevovat postava se zahalenou tváří a začínají umírat lidé.

 Kdo se skrývá pod maskou?

Snímek „The Oblong Box“ je trochu moc průhledný a dá se tušit, že na konci bude chtít vyrukovat s nějakým tím twistem, což se do jisté míry také děje. Bohužel ta cesta je taková celkem naivní, a  když už se zde zabíjí, je to takové... no prostě je to spíše televizní, než aby to bylo hororové. Tahle světlá barva krve se mi nikdy moc nezamlouvala. Snímek je pak o to odvážnější v zobrazení nahoty. Na svou dobu dobré.

 Odvážný záběr.

„The Oblong Box“ je film, který má místy docela dobrou atmosféru, což bylo i základem toho, že byl natočen. Jedná se o atmosféru skutečně gotickou, čemuž napomáhá doba, kdy se děj odehrává, ale i nějaké ty zdobné, ale odcizené interiéry. Hlavní herečtí představitelé jsou dobří, i když Chriostpher Lee je spíše upozaděn. Vincent Price ale klasicky svou hlavní roli zvládne skvěle.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář