Dexter (6. sezóna)

75%
Jak se Dexter vyrovná s tím, že se v Miami objevil vrah, který si vzal za vzor Apokalypsu? A jak se náš "hrdina" vyrovná s vírou samotnou? Šestá série neomámila, ale neodradí.

 

Dexter: 6. série

12 dílů, 2011

 

Tvůrce: James Manos Jr.

Hlavní postavy:

Michael C. Hall (Dexter Morgan)

Jennifer Carpenter (Debra Morgan)

Lauren Vélez (Maria LaGuerta)

David Zayas (Angel Batista)

Colin Hanks (Travis Marshall)

 

Šestá série jednoho seriálu, to už je přece jen dost. Dokáže si seriál udržet kvalitu i v šestém roce? U „Dextera“ bylo mojí nadějí, že ano. A ani na pošesté mě seriál úplně nezklamal. Ale je pravdou, že po skvělé páté sezóně bylo hodně těžké navazovat a přicházet stále s něčím novým. Ale tvůrcům se podařilo přijít s novinkou a řešit nové problémy, které Dexter má. Pátá série nás zanechala v momentě, kdy Debra pustila Dextera jako vraha, aniž by věděla, že je to on. Dexter zjistil, že ve světě pro něj neexistuje osoba, s kterou by dlouhodobě mohl sdílet svojí temnotu. Co tedy bude dále?

Colin Hanks se naopak v sérii ohřeje celou dobu. A pěkně všem ukáže, co je to apokalypsa.

Hned první díl série nás staví před nové postavy. Je jí hlavně Travis Marshall v podání Colina Hankse, syna slavného otce, který si začíná dobývat svoje vlastní postavení mezi herci. Myslím, že právě „Dexter“ by mohl ukázat, na co na všechno herec má a že není prosazován pouze na základě jména. Colin přináší do seriálu prvek, který zde chyběl – náboženství a víra. Dexter začíná řešit víru už jen proto, že chce Harrisona přihlásit do katolické školky, kde ale sám s překvapením zjišťuje, že nemá žádnou víru. Skutečnost se prolíná celým seriálem, i když je trochu upozaděna a Dexter si vlastně svojí víru vůbec nevyřeší.

Bratr Sam se v sérii moc neohřeje.

Druhý prvek, kolem kterého se děj seriálu točí, je prvek temného pasažéra. Temnota je v Dexterovi, ale co se stane ve chvíli, když se setká s dalším člověkem, který v sobě má stejnou temnotu jako on, jen je ještě kořeněna šílenou vírou? Konfrontace dvou masových vrahů místy připomíná první sérii, kterou ale rozhodně nepřekonává. Navíc Dexterův bratr se nám vrací do hry, i když samozřejmě ne jako žijící člověk. Když Dexter někoho zabije, udělá to pořádně a nemusíme se bát, že by se někdo vrátil.

Vztah bratra a sestry dostává nový rozměr.

Ale stejně jako se žádná předchozí série netočila jen kolem Dextera, ani tahle tak nečiní. Zaměřeno je na Debru a pak také na Quinna. Jejich vztah prochází silnou krizí. Vlastně tak silnou, že končí. Ale Debra se nám pěkně vyvíjí. Stává se velitelem okrsku a zároveň se dostává do psychických problémů. Uvědomuje si jednu důležitou věc – celou dobu patrně miluje svého bratra, což zas není takový problém, přece jen je to bratr nevlastní, ale co je horší, v posledních vteřinách posledního dílu je svědkem toho, jak Dexter vraždí. Nejotevřenější konec celého seriálu. Co se asi bude dít v sedmé sérii? A co v osmé, na kterou už jsou také podepsané smlouvy? Jsem hodně zvědavý.

Někdo má Dextera plnou hlavu.

Není se čemu divit, že seriál končí tak otevřeně, protože jeho vrchol byl v desátém díle a zbylé dva už byly pouze dokončením. Ještě jeden vrchol bylo možné najít ve chvíli, kdy zemřel bratr Sam v podání Mose Defa, který ukázal, že na sebe dokáže strhnout všechnu pozornost a jeho Sam je přesně takovým člověkem, který se může dostat blízko k Dexterovi a ovlivnit jej, podobně jako jej celý život ovlivňoval i otec Harry, jenž je v téhle sérii vidět zase o něco více.

Šestá série rozhodně není zklamání. Některé scény, hlavně pokud se jedná o rituální vraždění, jsou prostě parádně promakané a opravdu biblické. Série ale naráží na to, že se v některých momentech opakuje. Je těžké nekopírovat sám sebe a „Dexterovi“ se to prostě někdy nedaří. Motivy se opakují a opakovat se ještě budou. Třeba ale sedmá série přijde s nějakým překvapivým vývojem. Těším se. Pro mě osobně stále jeden z nejlepších seriálů.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (gore, vrazi, seriály, satan)


Přidat komentář