Digging Up the Marrow (2014)

70%
Mockumentary, které mě bavilo. To jsem nečekal.

Digging Up the Marrow

USA, 2014, 89 minut

 

Režie: Adam Green

Scénář: Adam Green

Hrají:

Ray Wise (William Dekker)

Adam Green (Adam Green)

Will Barratt (Will Barratt)

Josh Ethier (Josh Ethier / Vance / Little Bigfoot)

 

Že by mě tak někdy dostal mockumentary snímek, který je ještě hodně střihnutý found footage? V případě „Digging Up the Marrow“ se mi to stalo. Snad i proto, že mi film „Digging Up the Marrow“ do jisté míry připomněl snímek „Lovce trolů“, který jsem si velmi oblíbil a kde mi found footage provedení sedělo. „Digging Up the Marrow“ je pak podle mě dalším dobrým zářezem v tomto specifickém žánru.

 Co to vykukuje?

Adam Green navíc šel velmi specifickou cestou a zahrál si ve filmu sám sebe, tedy režiséra, který se snaží natočit film. Pojednává o sobě, odkazuje se na svoje předchozí filmy, jednoduše snímek ze začátku vypadá jako Adamova propagace. Adama v nedávné době kontaktoval muž, který sám sebe označuje za detektiva, ale ve skutečnosti je spíše něco jako lovec příšer. Adam se rozhodne, že s mužem natočí rozhovor.

 Adam Green poutavě naslouchá.

Lovec příšer se jmenuje William Dekker a skvěle ho zahrál Ray Wise, což je jediný herec, který se zde objevuje a který nehraje sám sebe, pomineme-li osoby, které jsou navlečené do masek a kostýmů a mají znázorňovat monstra. Dekker tvrdí Greenovi, že se setkal s monstry, i když ona to nejsou úplně skutečná monstra, ale prostě deformovaní lidé. Velmi deformovaní, že se jejich lidská podoba v podstatě vytratila.

 Že by maškara?

A právě za těmito „mutanty“, které už Green dobře zná ze své předchozí tvorby (snímek „Hatchet“ a jeho pokračování), chce Dekker Greena vzít. Adam u toho má samozřejmě kamery a chce všechno natočit. Nejdřív to vypadá, že si z nich starší muž dělá srandu, ale nakonec Adam uvěří, že tam venku skutečně něco je. Ostatní členové štábu jsou skeptičtí, Adam však věří.

 Příšery jsou všude.

Na snímku „Digging Up the Marrow“ se mi líbila jedna zásadní skutečnost – netlačí se zde zbytečně na pilu a film nechce být za každou cenu hororový, pokud by to kazilo dojem z toho, že by se v první řadě mělo jednat o pseudodokument. Tahle skutečnost vyhrála a je to dobře, nakonec to vede k tomu, že je snímek jako mockumentary uvěřitelný. Za mě prostě jeden z nejlepších filmů v tomto podivném subžánru.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář