Díra (2019)

80%
Ocitli se v podivném vězení, kde se jí jen jednou za den. A to jen možná...

Díra

El hoyo

Španělsko, 2019, 94 minut

 

Režie: Galder Gaztelu-Urrutia

Scénář: David Desola, Pedro Rivero

Hrají: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

 

Co se stane, když se probudíte v cele, kde jste pouze s jedním dalším člověkem, vám neznámým, pak je tu uprostřed místnosti díra a stejně velká díra je i uprostřed stropu? samozřejmě budete v tu chvíli pořádně zmateni a budete chtít znát odpovědi na různé otázky. Proč tam jste? Kdo je ten druhý? Co se to děje? Co je to za místo? A proč není v cele nic jiného než dvě pryčny a umyvadlo?

Asi zlá paní.

A pak poprvé uvidíte platformu, podle které film získal i svůj anglický název. Česká „Díra“ tolik neřekne, i když se jedná o doslovný překlad toho, co znamená španělský název. Na platformě je jídlo. A vězni – protože co jiného jsou než právě vězni – mají jen chvíli na to, aby se najedli, kolik chtějí. Samozřejmě záleží na tom, na jaké úrovni jste. Ti nahoře mají plno jídla, ti na nejspodnější úrovni nemají nejspíš nic.

Jen si dejte!

Do vězení právě nastoupil Goreng (Ivan Massagué). Neví, proč tu je, nechápe, jak to funguje, ale brzy to pozná. A přizpůsobí se. Pořád v něm ale něco hlodá. Nechce tenhle šílený systém akceptovat, nechce být jen tím, kdo je odkázaný na platformu a jídlo z ní, nechce být odkázán na to, že mu ostatní nějaké jídlo nechají. A pak je tu samozřejmě i skutečnost, že každý měsíc se mění to, na jaké úrovni budou lidé zavřeni.

Něco jim upadlo.

Kromě toho, že je film celou dobu velmi znepokojující, podobně jako byl třeba horor „Kostka“, kdy prostě nevíte, jestli to celé snažení má nějaký smysl, je to i film překvapivě brutální, a to nejen v to, jak je zde zobrazováno násilí, ale i v tom, jak se lidé chovají. Co jste ochotni udělat pro jídlo, i když je systém, v němž žijete, naprosto šílený? Jak se zachováte? Jak rychle přijdete o poslední zábrany?

Všechno vypito a snězeno.

Španělský snímek „Díra“ je velmi dobrou studií lidské povahy ve chvíli, kdy se jedinec nachází v až absurdních životních podmínkách, které ho přivedou na hranu a možná až za ni. Jasně, je to film, který má něco z hororů jako „Kostka“ nebo „Saw“, ale primárně ta psychologická rovna tu hraje prim. Psychologická rovina a určitá forma sociálního experimentu, který asi těžko bude končit dobře.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář