Docteur Jekyll et les femmes (1981)

75%
Zajímavý pohled na klasický příběh Roberta Louise Stevensona.

Docteur Jekyll et les femmes

Francie, Západní Německo, 1981, 92 minut

 

Režie: Walerian Borowczyk

Scénář: Walerian Borowczyk podle románu Roberta Louise Stevensona

Hrají:

Udo Kier (Dr. Henry Jekyll)

Marina Pierro (Fanny Osbourne)

Patrick Magee (Generál Carew)

Gérard Zalcberg (Mr. Hyde)

 

Tenhle snímek najdete pod různými názvy jako „Bloodlust“ nebo nejčastěji „Dr. Jekyll and Miss Osbourne“. Oficiálně je však uváděn pod svým francouzským názvem „Docteur Jekyll et les femmes“, který velmi dobře vyjadřuje to, o čem snímek vlastně je. Ano, je to o doktoru Jekyllovi a o ženách. Jenže tenhle název rozhodně nedovede docenit to, jak je snímek celkově pojat.

 Můj obličej...

„Docteur Jekyll et les femmes“ vypráví příběh doktora Jekylla a pana Hyda z trochu jiného pohledu. I když se dění odehrává v podstatě především v souvislosti se zásnubní oslavou doktora Jekylla a Fanny Osbourne, tak tato samotná oslava je pouze začátkem toho, co se bude dít. Je zde rozvržení toho, jakým směrem se bude film ubírat. A tenhle směr je dán jednoznačně sexualitou.

 Každý dostane naloženo.

Walerian Borowczyk se zaměřil na skutečnost, že pokud je pan Hyde zlou polovinou doktora Jekylla, je otázkou, co v něm tuto polovinu probouzí, pokud pomineme lektvar. A tak snímek dostává nádech bizarní hororově sexuální podívané, kde se různé obrazy mísí v podivném kolotoči chtíče a snahy ho překonat, snahy, která se již od počátku ukazuje zbytečnou. Walerian Borowczyk tohle prezentuje místy až surrealisticky, poeticky, bez nutnosti držet se konvenčního stylu vyprávění.

 Její obličej...

Film není přímo erotický, ale nahota v něm hraje nesmírně důležitou roli. Nahota je to, co dokáže v muži probudit monstrum. Nahota, která vyvolává touhu, jež se nakonec mění v nezastavitelný chtíč. Ale nejde jen o postavu Jekylla, tohle je prvek, který ovlivňuje i ostatní postavy, jež se dostávají do zvláštních situací, které mají mnohdy umístění až na hranici snu. Jako kdyby se sen (chtíč) a realita prolínaly.

 Taky trpěl.

Film „Docteur Jekyll et les femmes“ je podivný film a není jednoduché ho uchopit. Přesto z něj budete mít pocit, že se mu podařilo vyzdvihnout tu temnou podstatu celkového příběhu. Budete mít pocit, že to, co sledujete, je v souladu s tím, co se může odehrávat v člověku, který nedovede ovládat svoje emoce, a je jedno, jestli je to muž nebo žena, protože se to v případě chtíče může stát oběma.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář