Dokonalý smysl (2011)

99%
Když svět začne přicházet o smysly...

Dokonalý smysl

Perfect sense

 

Velká Británie / Švédsko / Dánsko / Irsko, 2011, 92 min

 

Režie: David Mackenzie

Hrají: Eva Green

          Ewan McGregor

          Connie Nielsen

          Ewen Bremner

 

Přemýšlím, jak začít. Mohla bych říct, že o konci světa toho bylo natočeno už mnoho, ale takovou verzi jste ještě neviděli. Nezávisle na tom, že je to pravda, je tato věta oproti atmosféře filmu, o kterém se chystám psát, prudce fádní. Mohla bych také říct, že konečně někoho napadlo zobrazit možný zánik civilizace bez všemocného vědce či doktora, rozhádaných partnerů, které dá katastrofa zase dohromady a Afroameričana, který bude sršet vtipy. Mohla bych „Dokonalý smysl“ označit za jeden z nejpůsobivějších a v pravém slova smyslu nejzvláštnějších filmů poslední doby. A pořád by to nebylo dost.

I.

Susan je životem zklamaná epidemioložka, jež bydlí v okolí restaurace, kde pracuje poněkud nevyrovnaný Michael. Tyhle dva jednou svede dohromady chuť na tabák. Ačkoli ani jeden z nich nestojí o dlouhodobý vztah a oba mají kostlivce ve skříni, zamilují se do sebe. Krásně, přirozeně, upřímně. A na pozadí jejich rozvíjejícího se vztahu lidstvo postihne šok. Lidé ztratí čich. Nejprve někteří, poté všichni. Neexistují výjimky. Díky hlavním hrdinů máme možnost nahlédnout do dvou zajímavých prostorů: restaurace, která se musí vyrovnat s tím, že lidé už nic necítí a zdravotnickým centrem, kde absolutně nemají tušení, co se to tu, sakra, děje. To, mimochodem, neví nikdo. Jestli jde o virus z vesmíru? Možná, spíš asi ne. Jestli jde o nějakou fyzickou degeneraci populace? Asi ano, ale nejspíš v tom bude něco víc. Nemoc? Trans? Úpadek? Teroristé? A pak lidé začnou přicházet o další smysly. Pokaždé, když si na svůj nový hendikep zvyknout, objeví se rána nová, silnější. To, že má na ztrátách podíl lidský mozek, je zjevné z výrazných reakcí těsně před odchodem smyslu. Než lidé ztratí čich, zaplaví každého neskutečně silná lítost a smutek. Než ztratí chuť, sní všechno, co se jim dostane do ruky. A než…

IV.

Pan a paní „Hajzlovi“, neboli Eva Green a Ewan McGregor, jsou v hlavních rolích vynikající. Ona jako trochu nevrlá, osamělá a uhrančivá kráska. On jako sukničkář a bohém, který z ničeho nic propadne lásce. Spolu jim to nejen ladí, ale cítíte i energii a bezpečí, kterou si navzájem propůjčují. Nemluvě o tom, že oba zmínění herci jsou prvotřídní umělci, jejichž samotná přítomnost každý film povyšuje.

...

Když se podíváte na složení zemí na koprodukci, je to jako definice atmosféry světa, který ve filmu nacházíme a který lze nazvat naší současností. Britské ostrovy zastupují ironický pohled a skandinávské státy dodávají syrovost příběhu. O jakousi melancholii či lyrický nádech se dělí. Film je navíc ozvláštněn o vypravěče, který nad běžícími obrázky světa komentuje změny, jež se staly, dějí a budou dít. Funguje jako okénko pro filosofa, jenž dumá nad postupnou ztrátou lidských smyslů.

...

„Dokonalý smysl“ je film, který několik hodin nedostanete z hlavy. Najednou se v celé své kráse ukáže, že když bude příroda chtít, tak se nás prostě zbaví. Bezbolestně, rychle a bez boje.

Ptáte se, který smysl je ten dokonalý? Počkejte si na závěr filmu, neboť ten vám odpověď zaryje do paměti.

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář