Don't Speak (2015)

45%
Španělský horor, kde se vyplatí nemluvit.

Don't Speak

Španělsko, 2015, 82 minut

 

Režie: Amadeu Artasona

Scénář: Amadeu Artasona a Jaime Sacristán

Hrají:

Pol Baulida

Liliana Cabal

Antonio de la Cruz

Maria Galan

 

Španělský horor o jedné skupince lidí, která si výletí na jachtě, ale dostane se na ostrov, kde jsou místní obyvatelé docela divní. Na první pohled to není nic skvělého, a co si budeme povídat, ono to není vyloženě skvělé ani na druhý pohled, ale má to v sobě něco, pro co bych snímek rozhodně nezatracoval. Ve filmu „Don't Speak“ najdete prvky, co by vás mohly zaujmout, i když to třeba nebude horor jako takový.

 Hlavně pšš!

Hned na začátku je pasáž, která mě osobně nebavila. Je to takové to seznamování s postavami, kdy se s nimi setkáváme na lodi, s níž plují ve španělských vodách. Nuda, nuda, až do chvíle, kdy se stane něco nepříjemného. V tomhle případě je to trochu zvláštní poranění nohy jednoho z mužů, ale dobře, bylo potřeba udělat zvrat, který postavy dostane z lodi na pevninu.

 Neklepou na špatné dveře?

Muž potřebuje ošetřit, a tak se rozhodnou, že přistanou na nedalekém ostrově, který vypadá obydlený. A logika velí, že jakmile je zapadákov obydlený, znamená to, že by tam mohla být pomoc. Samozřejmě, že horory mají vlastní logiku, a jakmile se dostanete do zapadákova, jste na cestě na krchov. A přesně na tuhle cestu se vydají mladí, důvěřiví lidé z jachty. Přátelské přivítání na ně rozhodně nečeká.

 Pruhované šaty jí sednou.

Na ostrově žijí skutečně divní lidé, pokud to vůbec jsou lidé. Že by to byla převlečená monstra? Ne, lovecraftovské to asi nebude. Ti lidé jsou divní proto, že nechtějí s nikým mluvit. Dokonce ani s nikým nesmí mluvit. Pokud dojde k porušení zákazu mluvení, může to mít hodně nepříjemné následky. Proč? To se dovídáme v animovaných sekvencích, které jsou zajímavým oživením filmu.

 Najde zde úkryt?

„Don't Speak“ si zaslouží pozornost právě proto, že se nejedná jen o obyčejný tajemný film, ale proto, že obsahuje prvky, které nejsou tak tradiční. V tomhle případě jsou to animované sekvence, které jsou zajímavé. Dochází díky nim k narušení atmosféry, kterou se ale stejně filmu nedaří pořádně budovat, což je škoda. Nějaký potenciál by zde i byl. Snímek ale vnímám jako snesitelný, i když lehce podprůměrný.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (duchové, béčka, survival)


Přidat komentář