Don't Starve

80%
Tato hra připomíná "Minecraft", převlečený do temně komiksového vizuálu a s nekompromisním systémem, který neodpouští chyby. Buď si ji zamilujete, nebo ji budete z hloubi duše nenávidět.

Don't Starve

Vydalo studio Klei Entertainment v roce 2013

Tváří "Don't Starve" je Wilson, "vědec gentleman", jehož jediná speciální schopnost spočívá v tom, že si dokáže vypěstovat plnovous nadobyčejných rozměrů. Podobně zvláštní (jinými slovy ujetý), vypadá i svět, v němž se ocitne a kde mají věda a magie zcela rovnoprávné postavení. Do začátku dostane jedinou radu: Sežeň si něco k jídlu, než přijde noc. A pak už je Wilson, respektive hráč, nechán na pospas osudu. Nemá žádný návod, netuší konečný cíl svého snažení, zato ho čeká hodně strastiplná cesta do každého dalšího dne.

 

Zoufalý boj o potravu mezi Wilsonem a divou zvěří.

 

Obtížnost je nastavená vysoko (a oficiální rozšíření hry ji ještě znásobilo), takže musíte neustále myslet na základní suroviny a materiál. Což by nebylo tak hrozné, kdyby se sem nevklínil další háček - progres nejde ukládat. Smrt znamená totální začátek, proto je třeba všechny síly soustředit na to, aby postavička nezahynula. A těch způsobů, jakými ji zprovodit se světa, je k dispozici víc než dost.

 

Hladem všechno teprve začíná, protože ve tmě i za světla číhají (jak jinak) nepřátelé. Pohádkově obskurních stvoření si všimnete hned, ale ti méně nápadní mohou být podstatně nebezpečnější (koho nezabila obyčejná včela, jakoby "Don't Starve" ani nehrál). Pokud bude Wilson duševně vysílen, začne mít halucinace, které na něj po čase začnou útočit. A pokud v noci zapomene rozdělat oheň, nebo si nenašetřil dost polen na přikládání, pak to má natuty spočítané.

 

Začíná sice od základních věcí, ale postupně se technologicky vypracuje, pokud dostane dost času.

 

Alespoň, že mapa a prostředí se generují náhodně, takže nový start přinese aspoň nějakou změnu. Protože než se Wilson dostane do fáze, kdy už může vyrábět trochu zajímavější předměty, je třeba protrpět pomalý rozjezd. S úmorností opakování stále stejných procesů klesá motivovanost a roste frustrace, ale jak každý potvrdí, ty nejtěžší hry dokáží přinést ty nejlepší zážitky. Aby vše nebylo tak stereotypní, autoři přidali bonusy v podobě postupného odemykání dalších postav. V praxi to znamená, že pokud Wilson přežije určitý počet dní (nebo získá dost bodů zkušenosti), objeví se v menu nový človíček. V současné době jich je, včetně rozšíření, jedenáct a každá z nich má jiné vlastnosti a schopnosti.

 

Je noc, prší, hrdina má hlad a deprese nastupuje.

 

Originální grafika dodává "Don't Starve" naprosto specifický výraz, který si nespletete a který přitom působí podivně povědomě. Přestože mají předměty dvojrozměrný charakter, do 3D prostředí byly integrovány bez zádrhelů. Problém tohoto stylu "papírových vystřihovánek" nastává jedině, když se některé předměty kryjí, a není pořádně vidět, co je v pozadí. Jednoduchý design byl použitý i pro herní obrazovku. V pravém horním rohu svítí ukazatel času, který pomáhá odhadnout, kolik hodin zbývá na sbírání surovin, než nastane noc, v níž toho postavička moc dělat nemůže. Pak tu jsou tři další indikátory - zdraví, hladu a mentálního stavu, na spodní straně inventář a vlevo záložka s věcmi, které může Wilson vyrobit a vymyslet.

 

Wilson v plné zbroji a ve svém malém království.

 

Hudba tu má trochu jinou roli, než bývá obvyklé. Ve studiu si kreativně vyhráli s hlasy postav, neboť žádná z nich nemá dabing, ale "mluví" za ně určitý hudební nástroj (zatímco se na obrazovce objevuje napsaný text). Soundtrack v podobě regulérních skladeb chybí a nahrazují ho zvuky prostředí.

 

Autoři slibují neustálé rozšiřování hry (jako byl datadisk "Reign of Giants"), k němuž má "Don't Starve" obrovský potenciál. V září proběhl nábor do uzavřeného beta testování na multiplayer, tak uvidíme, s čím se v blízké budoucnosti Klei Entertainment vytasí.

 

 

Systémové požadavky:

Windows XP/Vista/Windows 7/Windows 8

Procesor 1,7 GHz

Paměť 1 GB RAM

Grafika Radeon HD5450

DirectX 9.0c

Hororové hry (příšery, survival, zvířata, vědci)


Přidat komentář