Downfall

80%
Studio Harvester Games sice vydalo všeho všudy pouhé dva projekty, ale oba se zatnou do mozku jak sekera do špalku a pořádně zatřesou méně odolnými jedinci.

Downfall

Vydaly Harvester Games v roce 2009

 

Už tři roky před zjevením fajnšmekrovské The Cat Lady ukázali autoři, co v nich vězí. Dospělá a seriózní témata, jakými se zabývají i v „Downfall“, daleko překračují standard počítačových her coby zábavného trávení volného času. Jsou neotřelé, drsné a s ničím se nemazlí. V této adventuře hrají mnohem větší roli než hádanky a rébusy, které jsou převážně jednoduché a nijak zvlášť důmyslné.

 

Když Ivy začne vyšilovat, prohloubí to jen krizi mezi ní a Joem.

 

Sledujeme hrdinu jménem Joe, který cestuje s manželkou Ivy. Dočasně jsou zaseknutí v zastrčeném hotelu na jakémsi polozapomenutém městečku. Ať už je to ponurým místem se zabijáckou historií, nebo duševním vyčerpáním, Ivy začne vidět věci, které neexistují. Stává se z ní agresivní psychopat, který věští smrt a zkázu. Joe doufá, že se z toho vyspí a druhý den navštíví odborníka, který jí pomůže. Jenže ráno Ivy nemůže najít a malý hotel se proměnil v dům hrůzy a utrpení.

 

Downfall“ nemá žádný dabing a jen minimum zvukového, i když výstižného doprovodu. Dialogy, které vedle explicitních scén tvoří základ příběhu, se vypisují nad hlavami mluvících postav. Mají docela dlouhé intervaly, ale jde je vždy urychlit stisknutím mezerníku. Trochu nedbale však působí, že někdy překrývají hlavy ostatních protagonistů, nebo dokonce vyskakují úplně mimo hlavní obrazovku.

 

Autoři přidali k cákancům krve i výmluvné nápisy.

 

Surrealistická atmosféra, kdy se hrdina pohybuje mezi realitou, snem a představivostí, by se obešla i bez extrémně krvavých scén, které jdou na hranu nevkusu, až zbytečnosti. Autorský záměr je v tomto ohledu přitažený za vlasy, nicméně hráči, který není příliš citlivý, výsledný dojem nezkazí. Naštěstí ho vyvažuje zdivočelý a depresivní děj. Ke konci sice zabředne do lehkých klišé, ale drží nit napětí našponovanou a občas ji zašmodrchá tak, jak by nikdo nečekal. Silný prvek morálních rozhodnutí, která musí hlavní hrdina udělat, poznamenává vývoj příběhu, včetně Joeových šancí na bídný, předčasný zánik.

 

Strohá, uvolněná grafika „Downfallu“ není v počítačových hrách obvyklá. I amatérské projekty se snaží o uhlazenost, kdežto zde se setkáváme s kvalitami expresivního obrazu - je humpolácká, drzá, křiklavá a svým způsobem nedodělaná. Přesto zvláštně sedí, jen co si na ní zvyknete a přivřete oči nad strnulostí animace postav a dalšími drobnými úlety.

 

Jak by se vám snídalo v takové společnosti?

 

K ovládání zcela postačí myš s klasickým nastavením tlačítek - levé je akce, pravé je prohlížení předmětů. Vpravo vyskakuje primitivní menu pouhých tří možností, tj. uložit, nahrát a ukončit hru. Když kurzor najede na horní okraj monitoru, objeví se lišta s inventářem, odkud lze přetahovat předměty a manipulovat s nimi v prostředí. Tady se ukáže jeden z častých technických problémů, neboť inventář občas zamrzne. Pomoci by mělo kliknutí na postranní rolovací tlačítko.

 

Postupně se Joe může dostat do dalších místností, které byly na začátku zavřené.

 

Na letošní rok připravují autoři remake, který dostane novou grafiku, dabing a soundtrack, vše ve stylu The Cat Lady. I tak ale doporučuji zavítat na stránky projektu, kde je hra nyní zdarma ke stažení. Je to skvělá příležitost vyzkoušet originální, dřevorubecky neotesanou verzi, uvnitř které se skrývá výživný a vyzývavý obsah.

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows XP / Vista / 7 / 8

Procesor 2.4 GHz

Paměť 1 GB RAM

3D grafická karta kompatibilní s DirectX 9.0c

Hororové hry (gore, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář