The Cat Lady

90%
Příběhy o životních ztroskotancích, kteří se vzepřou svému osudu, patří mezi nejoblíbenější. Často mají pohádkový nádech s dobrým koncem, ovšem nikoli v "The Cat Lady". Tady se nálada spíš podobá české hororové klasice "Spalovač mrtvol".

The Cat Lady

Vydaly Harvester Games v roce 2012

 

Co se týká základních principů, tato hra spadá do oblasti adventur. Chybí v ní ale akce, ani se neovládá myší a možností rozhodovat příliš není. Klidně by se dala nazvat psychologickým románem ve hře. Označení "psychologický" se často nadužívá a málokdy doručí to, co slibuje, ale v případě "The Cat Lady" není nic povrchní a témata tu jsou tak obtížná, depresivní a občas i krvavá, že zařazení do kategorie "od osmnácti let věku" má své opodstatnění.

 

Vizuální pojetí hru výrazně odlišuje od většiny ostatní produkce.

 

Susan Ashworthová je osamělá žena, která nikdy nenašla pravý smysl svého života, ani lidi, se kterými by si rozuměla. Společnost jí dělají jen domácí kočky. Sáhne po definitivním řešení, jenže jí není dáno ani to, aby v klidu spočinula v zemi. Na druhé straně se setkává se záhadnou ženou, která jí posílá zpět a navíc s úkolem, kterého se Susan děsí. Z této premisi se odvíjí kolotoč emocí, zrady, nenávisti a odhalení těch nejhrozivějších věcí, jichž je člověk schopen. Ale zároveň fungují jako terapie, jejímž prostřednictvím může hrdinka projít katalyzačním procesem a najít sama sebe (a hráč je samozřejmě přizván, aby si tu strastiplnou pouť prošel spolu s ní).

 

Ukázka toho, jak se manipuluje s předměty.

 

Ovládání zjednodušili autoři na maximum, vystačili si se čtyřmi směrovými klávesami, Enterem a Escapem. Susan se po obrazovce pohybuje pouze horizontálně, u interaktivních předmětů pak naskočí malé menu s nabídkou typu prozkoumat/použít/nechat. Smyslem hry není manipulace s prostředím, iluze realistického světa, ani hledání skrytých předmětů, což je zřejmé už z redukované, kreslířsky pojaté grafiky. Postavy, vyjádřené strohými základními rysy bez detailů, obývají barevný, snový prostor, který se proměňuje podle vlastních zákonů a ve kterém těžko rozeznáte, co je skutečné a co je jen noční můrou.

 

Susan opakovaně naráží na různé podoby vlastní smrti.

 

Magický a krutý svět doplňuje skvělý soundtrack a dabing. Hercům se podařilo vystihnout charakter postav a pojmout je uvěřitelně, bez zbytečného přehrávání. Největší tíha zodpovědnosti ležela na dabérce Susan, Lynsey Frostové, která však má v této oblasti dlouholeté zkušenosti a dokázala hrdince vtisknout koherentnost i tajemnost. Hudbu složil Michal Michalski, bratr Remigiusze Michalského, autora scénáře a programátora, který dal hru dohromady. Společně vytvořili už v roce 2009 jiný oceňovaný hororový projekt Downfall a nelze než smeknout před tím, jak se dokážou navzájem doplňovat a přicházet s originálními a silnými příběhy.

 

V tajemném lese potkává ženu, jejíž identitu může odhalit jen z různých náznaků.

 

Negativa? Grafická stránka je sice hrubějšího zrna, ale docela to notuje s hutnějším obsahem hry. Ději tu padla za oběť volnost pohybu a rozhodování, příběh je zcela liniový. Skutečně nejde o klasickou adventuru, ani o mainstreamový počin, proto by možná nebylo od věci podívat se před nákupen na trailer, nebo zkusit demo, které nabízejí autoři na stránkách http://www.thecatlady.co.uk/. Za sebe ji ale mohu jen doporučit, rozhodně patří k nejsilnějším herním zážitkům letošního roku.

 

 

Minimální systémové požadavky:

Windows XP/Vista/7/8

Procesor 2.4 GHz

Paměť 1 GB RAM

3D grafická karta kompatibilní s DirectX 9.0c

Hororové hry (vrazi)


Přidat komentář