Dracula (1974)

60%
Jedna z těch méně známých adaptací.

Dracula

Velká Británie, 1974, 98 minut

 

Režie: Dan Curtis

Scénář: Richard Matheson

Hrají: Jack Palance, Simon Ward, Nigel Davenport

 

Adaptací knihy „Dracula“ od Brama Stokera je opravdu hodně, a tak je britský snímek „Dracula“ je jednou z nich, i když se jí musí nechat, že rozhodně nemá nezajímavé charakteristiky, minimálně na první pohled. Dan Curtis za sebou má sem tam nějaké to fajn hororové béčko, i když hlavně televizní, ale především Richard Matheson jako scenárista hodně láká. Alespoň z mého pohledu.

Asi se kousnul.

Richard Matheson je starý harcovník a je podepsán pod scénáři jako „The Incredible Shrinking Man“, „Zánik domu Usherů“, „Duel“ nebo „Komedie plná hrůz“, jako spisovatel je pak nejvíce známý asi díky knize „Já, legenda“. Takže se rozhodně dalo očekávat, že k takovému dílu jako „Dracula“ přistoupí celkem zodpovědně. A to se také stalo. Možná až moc zodpovědně.

Zlý upír.

Na snímku „Dracula“ je vidět, že se autoři hodně držel předlohy, tedy do té míry, že ji sice zkrátily, ale jinak ponechaly základní dějové prvky. Jonathan Harker jede vyřídit papíry o Rumunska za Draculou, tam se o hraběti doví víc, než by chtěl, aby se pak děj rovnou přenesl do Anglie, kde se neřeší nějaké sanatorium, ale rovnou to, jak Dracula začíná působit na místní ženy.

Kouše milé ženy.

A tak sledujeme celkem věrnou, ze začátku možná lehce suchopárnou adaptaci hororové klasiky. Ale nakonec proč ne. Film sice v žádném ohledu nepřekvapí, ale Jack Palance byl pro roli Draculy vybrán skvěle a scéna jeho skonu je skutečně perfektní. Nejlépe natočená scéna celého filmu. Také se ale snímku musí nechat, že rozhodně dovede zaujmout, je v něm cítit určité erotické napětí, jak se na Draculu sluší.

Prostě Dracula.

Britský snímek „Dracula“ z roku 1974 je dobrou adaptací, ale není to adaptace, která by nějakým způsobem vybočovala. Pro Draculu byl zvolen skvělý představitel, jemuž role sedla, ti ostatní herci nejsou tak výrazní. Scénář je přesný, nejsou tam zbytečné scény a místy je to docela dobře drsné, děsivé a napínavé. Takže jako adaptace klasiky fajn, jen nesmíte chtít něco navíc.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář