Drákula: Neznámá legenda (2014)

30%
Studio Universal se pustilo do vlastní velkolepé série filmem, který rozhodně nepatří ani k průměru.

Drákula: Neznámá legenda

Dracula Untold

USA, 2014, 92 minut

 

Režie: Gary Shore

Scénář: Matt Sazama a Burk Sharpless podle knihy Brama Stokera

Hrají:

Luke Evans (Vlad)

Sarah Gadon (Mirena)

Dominic Cooper (Mehmed)

Art Parkinson (Ingeras)

 

Když se objevily zmínky o tom, že se do kin chystá nový „Dracula“, navíc v produkci Universalu, dalo se očekávat, že by to mohlo být alespoň trochu zajímavé, že zde bude snaha navázat na klasické filmy z 30. let. Samozřejmě, že takové myšlenky byly celkem naivní, protože k ničemu takovému nedošlo. Universal spolu s Legendary se rozhodli, že si podle vzoru Marvelu/Disneyho vytvoří vlastní svět, kde monstra budou mít své filmy a pak filmy společné, kde se budou setkávat.

 A teď se na tebe takhle podívám!

Na snímku „Drákula: Neznámá legenda“ je na první pohled vidět, že do žádného takového světa zapadat neměl, ale pro potřeby případné návaznosti bylo natočeno několik posledních minut, kde jste z minulosti najednou přeneseni do současnosti, blbě se zde hraje s předlohou a je vám řečeno, že tohle bude mít pokračování. K tomu se ještě ozývá hlas z minulosti, aby to mělo návaznost. No, hodně rychle jsem se dostal na konec, ale to jen proto, že ono ani to před ním za moc nestojí.

 Jo, tohle vypadá cool.

„Drákula: Neznámá legenda“ je natolik neznámou legendou, že se nejedná o příběh, o kterém by vyprávěl Bram Stoker, ale ani o příběh, který by primárně vycházel z historie. Ano, film bere na vědomí, že žil Vlad Tepest, stejně tak bere na vědomí dvě postavy románu, ale to je tak všechno. Celý film je čistá fabulace o tom, jak se Dracula rozhodne zabránit invazi Turků tím, že se nechá infikovat nějakým monstrem. K tomu je mu řečeno, že pokud se do tří dnů nenapije lidské krve, promění se zpátky na člověka. Ono je těžké, abyste byli napjatí, když je vám jasné, jak tohle skončí.

 Pro krásu je třeba bojovat.

Snímek si hraje s tím, že vypadá strašně cool a že cílí na mladé. Ano, jsou zde nějaké drsné scény, ale nebojte, krev nestříká, ale jen teče, navíc pouze ve scénách, kde je to nezbytně třeba. Přece jen upíří film bez krve je divný, i když v dnešní době je možné všechno. Více než krve je zde super cool digitálních efektů a hlavně netopýrů, kteří už asi nikoho moc nevytrhnout. Vrcholem filmu je pak souboj na stříbrných mincích, což je celkem originální, ale stejně jako ostatní akční scény to je naprosto režisérsky nezvládnuté. Navíc ona i ta kamera je místy neskutečně otravná.

 Tenhle krásy moc nepobral, ale sílu to on má.

Jestli je snímek „Drákula: Neznámá legenda“ začátkem nového monster universe, bojím se, že celý tenhle projekt zkrachuje dřív, než se skutečně rozjede. Film nějaké tržby měl, ale to snad jen proto, že upíři pořád táhnou. Snímek je ale sám o sobě neskutečně unavující, snadno odhadnutelný a v podstatě zde nejsou momenty, které by vás dokázaly vtáhnout. Kdyby se raději pokusili o další adaptaci než podobný paskvil, možná by to dopadlo lépe. Ale jen možná.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář