Drtič (2000)

75%
George A. Romero a jeden jeho méně známý film.

Drtič

Bruiser

Francie, USA, Kanada, 2000, 99 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero

Hrají:

Jason Flemyng (Henry Creedlow)

Peter Stormare (Miles Styles)

Leslie Hope (Rosemary Newley)

Nina Garbiras (Janine Creedlow)

 

George A. Romero je jméno, které máte spojené hlavně s jedním hororovým subžánrem. Ano, je to otec moderních zombie filmů, ale i když je jeho jméno skloňováno hlavně ve spojitosti s těmito filmy, natočil i další snímky, které nejsou vůbec špatné. „Drtič“ patří mezi ně, mimochodem, ten český název je docela příšernost, protože nemám pocit, že by drcení bylo zásadní součástí filmu.

A najednou má masku.

Henry Creedlow (skvělý Jason Flemyng) je takový ten otloukánek. Žena s ním vyjebává, ale on si to nechá líbit, protože ji miluje a snaží se o to, aby se měla co nejlépe. Sice nežijí v luxusu, ale Henry dělá, co může. Má kamaráda, který se mu stará o finance, práci, kde neocení jeho nápady. Jeho šéf je totiž další týkem, který s ním vyjebává. Ono je to docela snadné, a tak to v Henryho životě dělá každý.

Bílá maska má výhodu - je možné si ji přizpůsobit.

Nebo skoro každý. Pár lidí v Henryho životě je v pohodě a buď na něj kašlou, nebo ho mají skutečně rádi. A tak se díky jedné takové ženě dostává Henry k maskám. Bílé masky, které si může pokreslit, jak chce, a vytvořit si tak nový obličej. Jenže Henry se jednoho rána probudí s tím, že nemá jen nasazovací masku, ale jeho obličej se doslova změnil. A s obličejem se změnila i nátura. Už to není přizdisráč, už se chce mstít.

Jaká je vlastně jeho skutečná podoba?

Mám rád filmy o pomstě a film „Drtič“ – to je vážně blbý název – je přesně takovým filmem. Henry se chce pomstít na každém, který mu nějak ublížil. Navíc to má velmi pozitivní finále v tom smyslu, že každý dostane, co si zaslouží a možná se i jede dál. Celkově je to pak odlehčené, takže budete mít pocit, že je to všechno v nadsázce, ale s velmi dobrými triky od začátku do konce. Hlavně ta maska je skvělá!

Že by ďábel visel?

„Drtič“ není podle všeho obecně kladně přijímaný film, ale mě jím George A. Romero ukázal, že má cit natočit i jiné filmy, které nebudou jen o zombie, které zaplavily zemi. U snímku jsem se dobře bavil a byl jsem zvědavý na to, jak jednotlivé postavy skončí. Ne všechna úmrtí jsou příliš vynalézavá, ale je to dáno tím, že se Henry trochu hledá. Poslední, skoro bonusová scéna, mi pak na tváří vykouzlila úsměv.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář